Devletten Maaş Alanlar İçin Zamlar Belli Oldu Temmuz Ayında Hesaba Ne Kadar Yatacak?

Kamu Personeli ile Memurları ilgilendiren haber Sosyal Güvenlik Kurumu'ndan geldi. Emeklilere, işçilere, yaşlılara, memurlara ve taşeronlara ödenecek maaşlar artacak. Peki temmuz ayında maaşlara yapılacak zam ne kadar olacak?

Devletten Maaş Alanlar İçin Zamlar Belli Oldu Temmuz Ayında Hesaba Ne Kadar Yatacak?
Yayınlanma Tarihi : 02 Temmuz 2021 12:37

Temmuz ayında yalnızca emekliler değil memurlar, taşeronlar, engelliler, işçiler ve yaşlılar da maaşlarına zam alacaklar. Milyonlarca vatandaşın beklediği temmuz ayında zamların ne kadar olacağı merak ediliyor. 2021 senesinin ilk altı ayının enflasyon verileri ile hesaplanan maaş zamları için Haziran ayının enflasyon oranı bekleniyor. Merkez Bankası'nın gerçekleştirdiği beklenti anketine göre enflasyon oranı 7,67 olabilir. Ancak şu ana kadar açıklanan enflasyon verilerine bakıldığında 711,5 lira yaşlılık aylığı alanlara yapılacak ödemeler 864,89 liraya yükselebilir. Diğer yandan 851,95 lira alan engelli vatandaşlara ise 1035,63 TL ödeme yapılacak.

Yaşlılık aylığı kimleri kapsıyor?

Yaşlılık aylığını almak için kişinin herhangi bir sosyal güvencesinin olmaması gerekiyor. Yani SSK, Emekli Sandığı ya da Bağkur'dan 4A, 4B ya da 4C kapsamında olmamak gerekiyor. Sadece Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarını kapsayan yaşlılık aylığı için diğer bir şart da 65 yaşını doldurmuş olmak. Bunun yanında kişinin aylık gelirinin de muhtaç sınırının altında olması gerekiyor. Başvuru için kişinin yanlış gelir beyanı, sahte belge ya da usulsüzlük gibi durumlar sonucunda maaşların kesileceği ifade ediliyor. Ödeme yapılmayan diğer kişiler de nafaka aylığı alanlar...

Başvuru yapmak isteyenler ise Vakıflar Genel Müdürlüğü ya da Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı’na gidebilirler.

Başka yardımlar için de başvuru yapılabiliyor

İhtiyaç sahipleri pandemi kapsamı dışında da verilen elektrik, kira, konut tamamlama, evde bakım, gıda yardımı ya da kış yakıt desteğine de başvuru yapabiliyor.

Ancak diğer yardımlara başvuru için de bazı şartlar var. Örneğin 2021 senesinde gıda kolisi yardımını alabilen kişiler 65 yaşın üzerinde olmalı. Maddi alımı düşük olan kişilere verilen yardım için muhtarlıklardan fakirlik belgesi almak gerekiyor. Başvuru içi ise telefon hattı üzerinden kayıt yaptırılabiliyor.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.