Dezenfektan yüzünden gerçekleşenlere inanamazsınız! Uzmanı büyük tehlikeyi açıkladı

Dezenfektan yüzünden gerçekleşenlere inanamazsınız! Uzmanı büyük tehlikeyi açıkladı

2020 yılının en çok tüketilen ürünü nedir deseler herhalde hiç düşünmeden dezenfektan deriz. Ancak dezenfektan tüketiminde aşırıya kaçmak diğer sağlık sorunlarına kapı aralamaktır.

Koronavirüs ülkeyi etkisi altına aldığından beri herhalde en çok tükettiğimiz ürün kolonya ve dezenfektandır. Temizliği sağlamak hem de virüsü uzak tutmak için başvurduğumuz bu yöntem bizi hasta edebilir.

Dezenfektan kullanımı bir süre sonra o kadar alışkanlık haline gelmeye başladı ki insanlar ihtiyaçları olmasa bile içlerini rahatlatmak için sıklıkla kullanır oldu. Peki dezenfektanı bu kadar çok kullanmanın cilde zarar verdiğini ve birçok cilt problemine yol açtığını biliyor muydunuz?

Dozunda kullanmak önemli!

Derimizin üzerinde bizim göremediğimiz ancak deri yüzeyimizi koruyan bir asit dengesi bulunuyor. Bu asit dengesi yaşlanmaya bağlı olarak zamanla azalabildiği gibi çok fazla el yıkamak, kolonya ve dezenfektan kullanmak kaynaklı da azabiliyor. Peki asit dengesi azalınca ne oluyor derseniz, deriyi koruyan bu asit ortadan kalkınca yüzey savunmasız hale geliyor. Savunmasız hale gelen ciltte her hastalığa kapı açıyor.

Ancak bunların başında tabi ki egzama geliyor. Dezenfektan kullanımından kaynaklı aşınan yüzeyde rahatça tutunan egzama önce kızarıklık ardında kaşıntı, yanma ve deri yüzeyinde döküntü olarak kendiniz gösteriyor. İlerleyen süreçte kronikleşen egzama, kalıcı hale gelip yaşam kalitesini de olumsuz etkileyebiliyor. Sadece egzama değil elbette diğer birçok rahatsızlığa da sebep olabiliyor. Örneğin, koruma kalkanı olmayan cilt daha alerjik olabiliyor ve çeşitli mikrobik rahatsızlıklar görülebiliyor.

Gerektiğinde Kullanmak

Dezenfektanı kullandığımızda hastalığın uğramayacağı düşüncesi doğduğu için kullanımında aşırıya kaçılıyor. Artık çantamızda, evlerimizde, bina içlerinde bulunan dezenfektanı her fırsatta kullanıyoruz. Bu da zamanla cilt yüzeyimizi aşındırıyor. Koronavirüsten korunmak isterken başka hastalıkların doğmasına sebep olabiliyor. Bu sebeple dezenfektanı sadece gerektiğinde kullanmak önemli.

Cilde en az zarar veren dezenfektan su ve sabundur. Sürekli dezenfektan kullanmaktansa ellerinizi yıkamanız sizin için daha sağlıklı olacaktır. Ancak dediğimiz gibi aşırıya kaçmadan çünkü ne kadar az zarar verirse versin aşırı kullanımda her şeyin vücuda zarar vereceğini unutmayın.

Bu siteden Ulusalpost.com Aktif link verilmeden alıntı yapılamaz