Dikkat edilmezse Erkeklerin Hayatını Kabusa çeviriyor ancak uzmanlar nasıl çözüleceğini açıkladılar

Erkekler yaşlandığı zaman hemen hemen bu problemle karşılaşabiliyor! Ve ilerlediği zaman kansere yol açıyor.. Ancak erken teşhis olursa durdurmak mümkün.

Dikkat edilmezse Erkeklerin Hayatını Kabusa çeviriyor ancak uzmanlar nasıl çözüleceğini açıkladılar
Yayınlanma Tarihi : 02 Mayıs 2021 11:00

Eskiden çok daha ileri yaşlarda görülen Prostat problemi ne yazık ki genç yaşlarda da görünmeye başladı. Uzmanların bu konuyla ilgili çok önemli uyarıları var! En önemli uyarıları ise erken teşhis.

Ancak Uzmanlar tedavi edilebilen bir kanser türü olduğunu belirttikleri prostat kanserinde denenen yeni tedavi yöntemleri olumlu başarı elde edilmesini sağlıyor

Fakat yapılması gereken erken teşhis döneminde hastalığın farkında olmak. Eğer yaşınız ilerlemiş ve aşağıdaki belirtilerden herhangi biri varsa mutlaka doktora gitmelisiniz.

idrar akım şiddetinin azalması,
idrarı başlatmakta güçlük yaşanması,
idrar yaparken kesinti olması,
idrarı tam boşaltamama hissi,
Sık sık idrara çıkma hissi,
Ani sıkışma atakları,
idrar kaçırma,
idrarda çatallanma ve gece idrara çıkma.

Evet genel olarak belirtiler bu şekilde. Tedavi yöntemleriyle ilgili ise kritik bir haber yapıldı! HABERİN detaylarında şu başlıklar yer alıyor..

İSTANBUL (AA) - Uzmanlar, prostat bezinin kötü huylu bir hastalığı olan prostat kanserinin erken evrede yakalandığında uygun tedavi yöntemleriyle tedavi edilebilen bir kanser türü olduğunu belirtiyor.

Abdi İbrahim Medikal Direktörlüğü'nün 15 Eylül Dünya Prostat Kanseri Farkındalık Günü dolayısıyla yaptığı açıklamaya göre, 45 yaşından itibaren ailesinde prostat kanseri öyküsü olanların, 50 yaşından itibaren ise her erkeğin yılda bir kez prostat kanserine yönelik muayene ve kan tahlilinde bakılan PSA testini yaptırması gerekiyor.

Erkeklerde idrar kesesi çıkımı ile idrar kanalı arasında bulunan ve idrar kanalını çepeçevre saran bir bez olan prostatın, yaşın ilerlemesiyle birlikte sıklıkla rastlanılan iki hastalığı ortaya çıkabiliyor. Bunlardan biri iyi huylu prostat büyümesi olan Benign Prostat Hiperplazisi (BPH) iken, diğeri ise prostat bezinin kötü huylu bir hastalığı olan prostat kanseri.

Dünya Sağlık Örgütü verileri, her yıl dünyada yaklaşık 1 milyon 300 bin, Türkiye'de ise 17 bin 300 yeni prostat hastası olduğunu ortaya koyuyor. Tanı konulan hastaların ortalama yaşı 68 ve hastaların yüzde 85'i 65 yaş ve sonrasında tanı alıyor.

- Yıllık kontrol, belirli yaş sonrası her erkek için şart

Prostat kanseri, idrar yaparken zorlanma, idrarda kan görme, idrar yaparken yanma, kemik tutulumuna bağlı bel ve sırt ağrısı gibi belirtilerle kendini gösterse de genellikle başlangıçta hiçbir belirti vermiyor. Şüphe duyulan durumlarda, hastalardan ultrason eşliğinde prostat biyopsisi alınabiliyor.

Prostat kanseri tanısı konulması sonrası hemen her kanserde olduğu gibi hastalığın hangi evrede olduğu belirleniyor. Kanser prostatta sınırlıysa cerrahi müdahale ya da radyoterapi uygulanabiliyor. Ancak vücudun farklı bölgelerinde tutulum yapmış hastalarda hormonal tedaviyle birlikte kemoterapi kullanılabiliyor.

Prostat kanserinin yavaş ilerleyen ve erken evrede yakalandığında uygun tedavi yöntemleriyle kür sağlanabilen bir kanser türü olduğuna dikkati çeken Abdi İbrahim Medikal Direktörlüğü, hastalığın erken evrede farkına varılabilmesi için 50 yaşından itibaren rutin üroloji poliklinik kontrollerin aksatılmaması gerektiğini belirtiyor.

İlgili Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.