Dikkat! İşte Aort Yırtılmasının En Büyük Sebebi

Dikkat! İşte Aort Yırtılmasının En Büyük Sebebi

Oyuncu Oya Aydoğan’ın rahatsızlanması ile gündeme gelen aort yırtılmasına karşı dikkatli olmak gerekiyor. Özellikle aorttaki balonlaşma veya öncesinde bulunan hasar, yırtılma riskini katlıyor

Sinema sanatçısı Oya Aydoğan, yediği patates kızartması boğazına takılıp rahatsızlanınca gündeme geldi, aort yırtılması. Peki, nasıl bir sıkıntı aort yırtılması?

HER ÖKSÜRÜKLE OLUŞMAZ

Öncelikle şu bilinmeli sağlıklı bir aort damarı kolay yırtılmaz! Damarda önceden oluşmuş yıpranma, balonlaşma veya damar duvarında hasar varsa öksürme, hapşırma ve ıkınma gibi refleks hareketlere bağlı yırtılma oluşabilir. Kalp Damar Cerrahı Doç. Dr. Aşkın Ali Korkmaz, yırtılma sonrası ilk anda vefat oranını yüzde 25 olarak veriyor.

EN RİSKLİ BÖLGE BEYİN

Erken müdahalenin önemine değinerek yırtılma sonrası diğer organların zarar görebileceği uyarısında bulunuyor.En riskli bölgeyi beyin olarak tanımlıyor. Damar kireçlenmesi, yüksek tansiyon ve doğuma bağlı sıkıntıların riski artırdığını belirtiyor.

STRES HORMONU DA ETKİLİ

Boğaza bir şey takılması sonucu nefes alamayınca stres hormonu yükseliyor. Buna altta yatan başka nedenler varsa onlar da eklenince aort yırtılması kendini gösterebiliyor.

Özgür Düşünce