Dilde Meydana Gelen Beyazlık Neye İşarettir? Dil Neden Beyazlaşır?

Dilde Meydana Gelen Beyazlık Neye İşarettir? Dil Neden Beyazlaşır?

Dilinizde son zamanlarda bir renk açılması fark ettiyseniz ya da hayatınız boyunca hastalandığınız bazı zamanlarda dilinizin beyaza döndüğünü fark etmişsinizdir. Dildeki beyazlığın birden fazla sebebi var ancak...

Dilde meydana gelen beyazlığın birden fazla nedeni olabilir. Bu nedenler arasında kansızlık ya da iltihaplar yatmaktadır. Kurtulmak için ise...

Beyaz tabaka boşuna değildir

Dilinizin üzerinde yer alan beyaz tabaka, sağlıksız bir hayatın göstergesidir. Eğer kansızlığınız varsa dilinize kadar beyaz olmanız gayet normaldir. Ancak sağlıklı bir insan olduğunuzu düşünüyorsanız o zaman beyaz dil size bir şey söylemeye çalışıyordur. 

Özellikle susuz kalmaya işaret eden bu durum karşısında kontrollü ve düzenli olarak bol su tüketimi gerçekleştirilmeli. Su tüketmemek tüm vücuda çok büyük bir zarar sağlamaktadır. 

İltihaplanma gibi sorunlara da işaret olabilir

Beyaz dilin tek nedeni bu da değildir. Eğer iltihaplanma ya da mantar varsa, dilin üst katmanında beyaz bir katman oluşur. Bu katmanı fark ederseniz bir an önce doktora görünmeniz gerekir.

Dilin beyazlaşmasının en önemli sebeplerinden biri de astım hastalarının kullandıkları ilaçlardır. Bu ilaçlar ağız yolu ile içe çekilir. Ancak bu ilacı tükettikten sonra mutlaka dişler ve dil çok iyi bir şekilde fırçalanmalıdır. Yoksa kötü yaralar ve kötü bir renk dilde kalacaktır. 

Temizlik en önemli sırada

Peki beyazlamaya karşı neler yapılabilir? Ciddi bir sorun yoksa eğer doktora gitmeden de probleme çözüm bulabilirsiniz. Örneğin daha fazla su tüketerek beyazlamanın normal rengine dönmesine yardımcı olabilirsiniz. Ancak diğer yandan dilinizdeki beyazlık iltihap ya da mantar gibi durumlardan kaynaklanıyorsa bunun için gördüğünüz ilaç tedavisinin yanında dilinizi daha temiz tutmanız gerekiyor.

Ağız temizliği için hindistan cevizi yağı

Bunun için de hindistan cevizi yağını kullanabilirsiniz. Hindistan cevizi yağından bir yemek kaşığı kadarını ağzınıza alın ve bu şekilde dilinize masaj yapın. İsterseniz diş fırçanızı da kullanabilirsiniz. Düzenli olarak uygulayacağınız bu yöntemle diliniz daha hızlı temizlenecektir. Diğer yandan diş fırçalarken dilinizi de fırçalamaya özen gösterin çünkü aslında en fazla fırçalanması gereken yer dildir...