Diş çürümesini kesin olarak durduran yöntem bulundu işin sırrını öğrenin ve mutlaka uygulayınız

Diş çürümesini kesin olarak durduran yöntem bulundu işin sırrını öğrenin ve mutlaka uygulayınız

Ağız ve diş sağlığınızı korumak için önemli tavsiyeler vereceğiz. Bu tavsiyeler doğrultusunda mutlaka hareket ederek diş çürümesini kesin olarak durdurabileceksiniz.

Bir çok kişinin en büyük problemlerinden birisidir diş çürükleri. Ağız sağlığınıza dikkat etmeniz durumunda dişlerinizi koruyabilir ve çürümeyi kesin olarak durdurabilirsiniz. Tek bilmeniz gereken bu kurallara uyarak ağız sağlığınıza dikkat etmeniz ve ağız bakımınızı bu bilgiler doğrultusunda hareket ettirmek olmalıdır. İşte uzman tavsiyesiyle derlemiş olduğumuz bilgiler:

AĞIZ SAĞLIĞINI KORUMANIN PÜF NOKTALARI

Ağız ve dişinizin sağlığı sadece güzel ve temiz görüntü için değil genel anlamda sağlığa etkileri açısından çok önemlidir. Ağız sağlığı özellikle kalp sağlığı ve felç riskini önlemek için önemli bir sebeptir ve önemi birçok araştırma ile kanıtlanmıştır. Bu kez ağız ve diş sağlığının püf noktalarını açıklayacağız. Ağız sağlığınızı korumak için yapılması gerekenlerin başında, şikayetiniz olmasa bile 6 ay da bir diş hekimine gitmeniz gerekiyor.

Unutmamalısınız ki hekim, sizlerin fark edemediği başlangıç seviyesinde riskleri belirleyerek bunların önüne erkenden geçebilir.

Çocukları da küçük yaşlarda diş hekimine götürmelisiniz, böylece bu alışkanlığı baştan edineceklerdir ve çocukluk zamanlarında müdahale gerektiren sorunları varsa erken önlemler alınacaktır. Her gün en az 2 kez dişlerinizi fırçalamalısınız.

Bunu bilmeyen yoktur ama değinmeliyim ki fırçalama işleminizi doğru uygulamakta çok önemlidir. Uzmanlar her dişinizi en az 10-15 kere dairesel hareketler ile diş etlerinize zarar vermeden fırçalamanızı söylüyor.

Yemeklerinizden sonra diş fırçalama alışkanlığınızı çocuklara da erken yaşta öğretmeli ve miniklerin dişlerini fırçalarken yardımınıza ihtiyacı olacağınızı unutmamalısınız.

Bazen sadece dişlerinizi fırçalamak yeterli olmaz, dişlerin arasında kalmış yemek artıklarınız çürüklere sebep olacağından diş ipi ve gargaradan yardım almalısınız. Ayrıca yemekten sonra dişinizi fırçalayamayacağınız ortamdaysanız ağzınızı suyla çalkalayabilirsiniz. Böylece dişleriniz asidik kalıntıları bir nebze temizler.

Yiyip içtiğimiz her şey ağız sağlığımız için oldukça önemli. Sigara, asitli içecekler ve şeker dişlerin düşmanıdır. Üstelik bu yiyeceklerden sakınmanız sırf dişler için değil genel anlamda sağlığınız içinde önemlidir. Sağlıklı dişlerinize zarar veren bir diğer durum ise şişe kapaklarını ağızla açmaktır.

Sağlıklı dişlerin bir başka düşmanı olan şişe kapaklarını ağızla açmak, dişle fındık kırmak gibi sert cisimleri ısırmanızı gerektiren eylemlerdir… Diğer yandan ise diş hekimleri meyve ve sebzelerin kabuklarıyla beraber ısırarak yenmesinin dişler için faydalı olduğunu belirtmektedir.

İlgili Haberler
En Yeniler