Diş Teli Takmak istemeyenlere müjde

Diş Teli Takmak istemeyenlere müjde

Protez ve İmplantoloji Uzmanı Dr.İlker Arslan, Diş hastalıkları ve tedavisinde uygulanan yeni teknoloji "Invisalign" yöntemi ile tel ve braket kullanılmadan...

Protez ve İmplantoloji Uzmanı Dr.İlker Arslan, Diş hastalıkları ve tedavisinde uygulanan yeni teknoloji "Invisalign" yöntemi ile tel ve braket kullanılmadan ağızda belirgin olarak gözükmeyen, ergonomik şeffaf plakalar ile düzgün ve sağlıklı diş tedavisinin artık mümkün olduğunu belirtti.

Diş tellerinden kaynaklı estetik kaygılar sonucu kişilerin bu tedaviden uzak kaldığını belirten Dent Suadiye Ağız ve Diş Sağlığı Polikliniği Protez ve İmplantoloji Uzmanı İlker Arslan, bu sorunun tel ve braket kullanılmadan yapılan "Invisalign" yöntemi ile artık son bulduğunu söyledi.

Protez ve İmplantoloji Uzmanı İlker Arslan, İnvisalign yönteminin, çapraşık dişleri düzeltme amacı ile dişlere takılan ve çıkarılabilir, ağızda belirgin olarak gözükmeyen bir seri şeffaf düzeltici plaklarla, braket ve teller kullanılmadan dişlerin düzeltilebilmesini sağlayan bir sistem olarak düşünülebileceğini belirterek, "Şeffaf düzelticilerin, üç boyutlu özel bilgisayarlı sistemler yardımıyla hastanın diş yapısına birebir uygun olarak modellenip her bir düzeltici plak yaklaşık 2 hafta boyunca kullanılır. 2 hafta sonra yeni bir düzeltici takılır.

Bu yeni düzeltici ile eskisi arasında, dişleri daha düzgün hale getirici küçük farklılıklar vardır. Bu süreç adım adım ilerliyor. Altı hafta arayla Ortodonti uzmanının yapacağı muayene ile tedavi süreci yönlendiriliyor. Tedavi süresi, dişlerdeki çapraşıklık oranına göre 9-15 ay arasında değişiyor. Bu dönemde yaklaşık 18-30 adet şeffaf düzeltici plak kullanılıyor. Tellerle ve braketlerle yapılan klasik ortodontik tedavi ise 18-24 ay devam ediyor" diye konuştu.

İnvisalign yönteminin klasik tel ve braketlere göre en önemli avantajının "estetik üstünlüğü" olmadığını belirten Dr.Dt.İlker Arslan, "Düzeltici plaklar tamamen şeffaftır ve fark edilmesi oldukça zordur. Bu durum özellikle ortodontik tedavi yaptırmak isteyen ancak braket ve tellerin görüntüsü sebebiyle tedaviyi erteleyen yetişkinler için popüler olmaya başlamıştır" dedi.

İnvisalign'ın avantajlarından birisinin de ağız hijyeninin daha kolay sağlanabilmesi olduğunu belirten Dt.Arslan, "Yeme-içme konusunda klasik ortodontik tedavide olan kısıtlamalar İnvisalign'da yok. Çünkü istendiğinde ağızdan çıkarılabiliyor ve fırçaladıktan sonra tekrar takılabiliyor. İnvisalign yönteminin diğer bir avantajı ise tedavi süresinin ve tedavi sonucunun önceden bilinebilmesidir. Klasik ortodontik tedavide ise tedavi süresi hastaya ve hekime bağlı olarak değişkenlik gösterebiliyor ve net süre vermek çok mümkün olmuyor" dedi.

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.