Dışarıda Yemek Yerken iki kere Düşüneceksiniz Restoran çalışanlarının itirafları şaşırttı bunları yemeyin

Dışarıda Yemek Yerken iki kere Düşüneceksiniz Restoran çalışanlarının itirafları şaşırttı bunları yemeyin

Uzmanlar Evde Yapılan yemeklerin çok daha sağlıklı olacağına dikkat çekerken güvenillir olmayan restoranlardan yemek yenmemesini tavsiye ediyor. Restoran çalışanlarının açıklamaları ise dudak ısırtan türden oldu: Bakın hangi yiyecekler asla yenilmemeli.

Sağlığımız için evde yemek yemeye çalışmalıyız. Dışarıda yediğimiz yemekler sağlığımız için tehlikeli olabilir.

Sağlıksız ortamlarda hazırlanan yiyecekler gıda zehirlenmesi olmak üzere bir çok soruna neden olabilir. Ancak insan yinede dışarıda yemek yemek istiyor. Yeri ve mekanı titizlikle seçmeyenlerdenseniz sizin için tehlikeli olabilir

Elbette güvenilir ve temizlik kurallarına uyan bir çok restoran var. Ancak işinin ehli olmayan insan sağlığını hiçe sayan bir çok mekanda mevcut.

Özellikle ara sokaklardaki merdiven altı tabir edilen mekanlara rastlamak mümkün olabiliyor.

Her lüks mekanda hijyen kurallarına uyacak bir şey değil. Bu yüzden denetimler büyük önem taşıyor. Eskiden Uğur  Dündar bu konu üzerine baya bir gider programlar yapardı. Hatta Levent Kırca'nın Olacak O kadar programına bile konu olmuştu bu durum.

Ancak Hürriyet gazetesi internet sitesinde yer alan bir haber herkesi şaşırttı: Restoran çalışanlarının açıklamalarına dayandırılan haberde şu ifadeler vardı:

Hepimiz restoranlarda yemek yiyoruz. Yemeğe gitmesek bile çay ya da kahve içiyor, meşrubatlarımızın yanında gelen atıştırmalıkların ucundan da olsa tadına bakıyoruz. Ancak sağlık ve lezzet açısından restoranlarda uzak durulması tavsiye edilen bazı yemekler var.

INSIDER, profesyonel mutfaklarda çalışan şefler ve restoranlarda çalışan garsonların, sırlarını ortaya döktükleri Reddit sayfalarından, dışarıda çok sık yemek yiyenlere yol göstermek için bazı ipuçları derlemiş. İşte kendileri de bu yemeklerden kaçınan profesyonellerin ağzından, restoranlarda uzak durulması gerekenler…

Göbek marul 
Marullar çoğunlukla iyi yıkanmıyor ve mikroplar yeşilliklerin kat yerlerinde ve köşelerinde saklanıyor. İyi yıkanmış oldukları zaman da çok yumuşamış ve kıvamlarını kaybetmiş oluyorlar. Hele bir de mayonezli bir salata sosu üzerine eklendiğinde sonuç felaket.

Çok satanlar 
Her restoranın menüsünde çok satan ürünler vardır ve bu ürünlerin çok fazla tüketildiği için taze taze yapılacağını düşünürüz. Halbuki çok satanlar genellikle önceden hazırlanır ve ambalajlara sarılarak bekletilir. Bunun yerine menüden daha az popüler maddeleri seçin. Bunlar muhtemelen siparişiniz üzerine hazırlanacaklardır.

Sos kaseleri 
Yemeğin yanında minik kaselerin içinde soslar gelir. Bu sos kaseleri her müşteri için farklı olmayabilir. Bunun yerine boş tabakta kalan kasenin içindeki mayonezin üzerine yeni mayonez ilave edilir ve kase yeniden servise gönderilir.

Kemikli etler 
Kırmızı etin az pişmişi sorun yaratmaz ancak az pişmiş tavuk tehlikeli olabilir, hastalık taşıyabilir. Kemikli tavuk etlerinin genellikle dışı iyi pişse de içi çiğ kalır. Bu nedenle kemikli etleri dışarıda yememeye çalışın.

Tavuk 
Aslına bakılırsa tavuk yemekleri genel olarak çok sıradan tariflerle pişirilirler. Ucuz bir malzemeyle hazırlanmış, hiçbir özelliği olmayan yemekler yemek istemiyorsanız tavuk sipariş etmeyin. İlla tavuk yiyecekseniz de iyice pişip pişmediğini mutlaka kontrol edin.

Bol soslu yemekler 
Restoranlar açıkta kalmamak için çoğu zaman ihtiyaçlarından fazla malzeme sipariş ederler. O günün malzemelerini ertesi gün çöpe atmak söz konusu olamayacağı için bunlar genellikle bol soslu yemeklerde kullanılır, makarnaya ya da çorbaya gizlenirler. Pahalı bir protein parçalanıp çeşit çeşit malzemeyle birleştirilerek pişirilmişse muhtemelen çok taze değildir.

Deniz ürünleri 
Bir restoran bu yemekleriyle ünlü değilse, menüsündeki deniz ürünleri çeşitlerinden uzak durmanızda fayda var. Çünkü çoğu zaman tazelik sorunlarıyla karşılaşır ya da menüde adı geçen balık yerine daha ucuz bir versiyonunu yersiniz.

Çok büyük balıklar 
Fileto olarak servis edilen çok büyük balıkların bünyesinde bol miktarda parazit bulunur. Bu parazitleri siz de yemeğinizle birlikte afiyetle yemek istemiyorsanız, güvenmediğiniz yerde balık yememeye çalışın.

Dondurma 
Çok özel bir lezzet değilse ya da restoranda yapılmıyorsa, dondurmaya verdiğiniz paray
a ve aldığınız kaloriye değmez. Çünkü çok büyük ihtimalle marketten yarı fiyatına alabileceğiniz bir dondurma yiyeceksiniz.

Pizza 
Mutfağında özel pizza fırını olmayan restoranlarda yiyeceğiniz pizzalar muhtemelen dondurulmuş gelir ve sipariş üzerine ısıtılır. Yine hem lezzetsiz hem de çok kalorili bir yemek yemiş olursunuz.


Hollandaise sosu 
Balıktan sebzeye birçok tarifte yer alan Hollandaise sosu aslında tereyağı ve çiğ yumurtadan oluşur. Eğer yapıldıktan sonra dört saat içinde yenmezse bakteri yuvasına dönüşebilir. Taze olduğundan emin değilseniz böyle soslar içeren yemekleri sipariş etmeyin.

Sütlü kokteyller 
Süt, kahveciler dışında içeceklerde çok az kullanılan bir malzemedir. Bu nedenle de bir kez açılan süt, bitene kadar uzun bir süre kullanılabilir. İçtiğiniz sütün taze olup olmadığını asla bilemezsiniz.

Restoranın deneyimli olmadığı yemekler 
Örneğin bir et lokantasında makarna söylemek ya da burgercide tavuk dürüm sipariş etmek, bu başlıklar menüde yer alsa da çok mantıklı değildir. Şefler bu yemeği pişirme konusunda çok tecrübeli olmadıklarından mutfakta gereksiz bir telaş yaratır ve lezzetsiz bir sonuçla karşılaşırsınız.

Musluk suyu ve buz 
Restoranlarda buzlar genellikle musluk suyuyla yapılır ve bu su arıtılmış değilse birçok bakteriyi taşıma ihtimali vardır. İçeceklerinize buz koydurmanız pek tavsiye edilmez.

Evet vs vs. Haber o kadar uzun ki okurken açıkçası sizde benim gibi sıkılabilirsiniz: Haberin aslında daha devamı mevcut. Ancak bu kadar uzun bir haberi okurken sıkılabileceğinizi düşünerek gerisini de okumak isterseniz Hürriyet gazetesi internet sitesinden bulabilirsiniz Bu yemekleri yemeyin başlığından sorgulayarak. Kısacası Çıkarmamız gereken ders aslında şu güvenilir olmayan yerlerden yemek yememek ve evde yemeyi alışkanlık haline getirmek..