Dışı Nar Gibi Kızarıyor İçi Lokum Gibi Pişiyor Enfes Lezzetiyle Ispanaklı Piliç Dolma Tarifi

Dışı Nar Gibi Kızarıyor İçi Lokum Gibi Pişiyor Enfes Lezzetiyle Ispanaklı Piliç Dolma Tarifi

Ne pişireceğini bilemeyenlere Türk mutfağının gözde dolma tariflerinden ıspanak iç harçlı piç dolma tarifi. Nefis tadı ile dolmaların en lezzetlisi olan piliç dolmayı hızlıca hazırlayıp bir saatte hazır edebilirsiniz...

Nefis ıspanaklı piliç dolma tarifi yazımızda...

Ispanaklı Piliç Dolma Tarifi İçin Kullanacağımız Malzemeler:

Dört tane piliç fileto, yüz elli gram kadar ıspanak, bir tane kapya biber, yüz gram mantar, bir tane kuru soğan, yüz elli gram kaşar peyniri, iki diş sarımsak, bir çay bardağı zeytinyağı, kırmızı toz biber, tuz ve kekik lazım edecek.

Ispanaklı Piliç Dolma Tarifi Nasıl Yapılıyor?

Soğanları alalım ve kabuklarını çıkaralım. Sonrasında doğrama tahtasının üzerinde yemeklik doğrayalım. Sarımsakları da kabuklarından ayırdıktan sonra incecik keselim. 

Mantarları alalım ve fırçalayarak yıkayalım. Dilerseniz kabuklarını da sorabilirsiniz. Sonrasında mantarları alalım ve yarım ay şeklinde keselim. Kırmızı biberleri alalım ve güzelce yıkayalım. Tepesini kesip içindeki tohumları da ayıklayalım. Sonrasında jülyen olacak şekilde keselim. 

Tavayı ocağa alalım üzerine de biraz zeytinyağını dökelim. Döktüğümüz zeytinyağının ısınmasının ardından ilk olarak soğanları pişirmeye başlayalım. Karıştırdığımız soğanlar pembe olunca üstüne sarımsakları, biberleri ve mantarları bekletmeden atalım ve karıştırarak kavurmaya devam edelim.

Kavrulan sebzelere taze çektiğimiz karabiberleri ekelim. Sebzeleri fazla pişirmeyelim ki tavuğun içerisinde pişerken kurumasınlar.

Haşlamış olduğumuz ıspanağı da sebzelerin içine alalım ve biraz karıştırıp altını kapayalım. Tencereyi bir köşeye alalım. 

Tavuğu alalım ve içini açıp et döveceği yardımı ile ince hale getirelim. Tuz ve karabiberi de dökerek tavuğu tatlandıralım. Kekik, kırmızı pul biber ve zeytinyağını ekledikten sonra da soğumuş olan iç harcı ortaya koyalım. Ardından ikiye katlayarak rulo görünümü verelim. Fırın tepsisine tek tek düzüp üstlerine de biraz rendelenmiş kaşar koyalım. Tuz, kekik, kırmızı toz biber ve taze çekilmiş karabiberi de serpiştirdikten sonra 180 derecede ısınmış olan fırına sürülür. Piliç dolma 40 dakika kadar piştikten sonra hızlıca servis edilmeli. Afiyet olsun.

En Yeniler