Dişim Ağrıyor Evde Neler Yaparak Ağrıyı Azaltabilirim?

Diş ağrısı tahammül edilmesi zor ve en zor ağrılardandır. Kişinin yaşam konforunu düşüren bu şiddetli ağrı, kimi zaman diş çürüklerinden, kimi zaman diş hassasiyetinden kimi zaman da dişlerin içine kaçan yemek artıklarından kaynaklanır.

Dişim Ağrıyor Evde Neler Yaparak Ağrıyı Azaltabilirim?
Yayınlanma Tarihi : 12 Kasım 2020 21:46

 Herhangi bir diş probleminiz için en doğru adım doktora gitmektir. Ancak ağrı kesicilere de ihtiyaç duyarız. Bazen en olmadık zamanlarda dişlerimiz ağrır ve bu ağrıya saatlerce tahammül etmek zorunda kalırız. Bunun için uygulanabilecek basit önlemlerle ağrılardan kurtulabilir.

Diş Ağrısına İyi Gelen Doğal Yöntemler

Diş ağrısı bazen baş ve yüze yayılan bir ağrı olarak da kendini gösterebiliyor. Şiddetli ağrılarda yüzün bir tarafı ağrıya teslim olabiliyor. Bu nedenle bu ağrının geçici çözüm yollarını bilmek kısa zaman için faydalı olacaktır.

Tuzlu Su Gargarası: Tuzlu su gargarası çok eskilerden beri bilinen diş ağrısına iyi gelen bir yöntemdir. Bir bardak suya 1 çay kaşığı tuz koymak ve bu ikisini karıştırıp gargara yapmak dişlere iyi gelecektir. Gargara sırasında tuzlu su yutulmamalıdır.

Sadece diş ağrısı için gargara yapıp çalkalanmalı ve tükürülmelidir.  Bu işlem birkaç defa yapıldığında ara verilip gün içinde tekrar tekrar yapılmalıdır. Tuzlu suyun bir süre sonra diş ağrısını yatıştırdığı görülecektir.

Karanfil: Ağız ve diş sağlığı söz konusu olduğunda akla gelen diğer bir ürün karanfildir. Karanfil bilindiği gibi ağız kokusu için de kullanılan bir etkendir. Ayrıca diş ağrısı sırasında bir karanfili alıp o bölgeye koyup çiğnemenin diş ağrısını ortalama yarım saatte yatıştırdığı biliniyor. Ayrıca karanfil yağı da diş ağrısı için kullanılıyor.

Küçük bir pamuk parçasına birkaç damla karanfil yağı akıtıp ağrılı dişe koyabilirsiniz. Evinizdeki imkânlara göre tercihinizi yapabilirsiniz. Bu yöntem hamileler için sakıncalı olabilir. Hamile bayanlar karanfil ve karanfil yağını kullanmamalı ya da doktora danışmalıdır.

Sarımsak: Bilindiği gibi sarımsak antibiyotik etkisinde bir gıdadır. Bu nedenle diş ağrısı denince akla ilk gelen gıdalardan biri de sarımsaktır. Diş ağrısı için sarımsak kullanmak halk arasında da oldukça yaygındır. Bir diş sarımsağı ezip ağrılı dişin üstüne koymak ağrıyı hafifletebilir.

Ilık Su: ılık su yöntemi de diş ağrısı için etkili olabilir. Bu da bir gargara yöntemidir. Gargara yapmadan önce suyun ılık olup olmadığına bakmak gerekir. Çünkü gereğinden fazla soğuk ya da sıcak su bizi amacımıza ulaştırmayacaktır. Ayrıca ılık su gargarası tuzlu su gargarasıyla da benzeşebilir. Hatta isteğe göre tamamen ılık su ya da tuz ekleyerek tuzlu suyla gargara yapabilirisiniz.

Diş Sağlığı İçin Dikkat Edilmesi Gerekenler

Vücut sağlığı bir bütündür. Herhangi bir sağlık problemi başka bir problemi tetikleyebiliyor. Diş ağrıları da başka bir nedenden de kaynaklanabiliyor. Ya da doğrudan ağız sağlığı ile ilgili olabiliyor. Ulusalpost'da yer alan habere göre : Genellikle diş çürümeleri diş ağrısına sebep olduğundan ağız ve diş sağlığına önem vermeli ve düzenli olarak diş doktoruna gitmeliyiz. Bunun dışında kendimiz evde diş bakımına dikkat etmeliyiz.

Diş ağrılarının nedenlerinden biri de dişlerin arasında kalan parçalardır. Ayrıca bazı kişilerin dişleri hassastır ve sıcaktan soğuktan ya da yiyeceklerden etkilenip sık sık ağrı yapabilir.

Bunun için diş doktoruna danışıp hassas dişler için üretilen diş macunlarından da kullanmak gerekir. Gerektiğinde dişlerimizin bakımını yaptırmak ve ağrının sebebini öğrenmek için diş doktoruna başvurmalıyız ancak doktora gidene kadar yukarıdaki yöntemleri kullanabiliriz.

ULUSALPOST.COM

İlgili Haberler