• BIST 96.817
  • Altın 221,988
  • Dolar 5,3655
  • Euro 6,1063
  • İstanbul 8 °C
  • Ankara -4 °C
  • İzmir 7 °C

Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Müftüoğlu:

Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Müftüoğlu:
Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Hüseyin Müftüoğlu, "Söz konusu eylemin Avusturya yönetiminin, iç siyasi hesaplarla Türkiye'yi ve Türk toplumunu sorumsuzca...

Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Hüseyin Müftüoğlu, "Söz konusu eylemin Avusturya yönetiminin, iç siyasi hesaplarla Türkiye'yi ve Türk toplumunu sorumsuzca hedef alan olumsuz ve kışkırtıcı söyleminin kaçınılmaz bir sonucu olduğu açıktır" dedi.

Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Büyükelçi Hüseyin Müftüoğlu, Türkiye'nin Viyana Büyükelçiliği'ni hedef alan eylem hakkında soruya cevap verdi. Bazı eylemcilerin, yandaki binanın çatısından geçtikleri Viyana Büyükelçiliği binasının dış cephesine Almanca olarak Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Avusturya'da yaşayan Türk toplumunu hedef alan, ırkçı nitelikte ve tehditkar üslupta ifadeler içeren bir pankart yerleştirdiği olayı hatırlatan Müftüoğlu, söz konusu pankartın Büyükelçilik görevlilerince hemen müdahale edilerek indirildiğini, olaydan haberdar edilen polisin çevrede güvenliği sağladığını, ancak eylemcilerin yakalanamadığını kaydetti.

Soruşturma devam ederken, "Identitare Bewegung" (Kimlikçiler Hareketi) isimli aşırı sağcı bir grubun internet üzerinden yaptığı paylaşımla olayı üstlendiğini belirten Müftüoğlu, şu ifadeleri kullandı:

"Geçmişte şehit verdiğimiz Viyana Büyükelçiliğimiz ve Avusturya'daki misyonlarımızın güvenliği Avusturya makamlarının sorumluluğundadır. Büyükelçiliğimize yönelik bu eylem maalesef ciddi bir güvenlik ve istihbarat zafiyeti bulunduğunu göstermektedir. Avusturya makamlarının olayın faillerini en kısa zamanda yakalayarak gerekli cezaları vermesini, ayrıca Avusturya'daki misyonlarımızın güvenliğini layıkıyla sağlamasını bekliyoruz.

Öte yandan, söz konusu eylemin Avusturya yönetiminin, iç siyasi hesaplarla Türkiye'yi ve Türk toplumunu sorumsuzca hedef olan olumsuz ve kışkırtıcı söyleminin kaçınılmaz bir sonucu olduğu açıktır." (OED-GD)

Kaynak : İHA

Kaynak: Haber Kaynağı
Diğer Haberler
EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ
Tüm Hakları Saklıdır © 2011 Ulusal Post | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Haber Yazılımı: CM Bilişim