Dişlere Zarar Veren Besin! Seve Seve Tüketiyoruz Oysa Dişleri Çürütüyor

Dişlere Zarar Veren Besin! Seve Seve Tüketiyoruz Oysa Dişleri Çürütüyor

Diş sağlığı kötüye gittiğinde geriye döndürmek çok zordur. Diş sağlığı için mutlaka önceden önlem almak ve dişleri çürümeye karşı korumak gerekmektedir. İşte dişleri çürüttüğü bilinen besinler...

Dişleri çürüten şeyler için bir liste hazırlamak oldukça zordur çünkü dişin çürümesine neden olan pek çok gıda bulunmaktadır. Ağız içerisinde yemek parçasının kalması kısa sürede bakteri üretimine neden olacak ve çürüme sürecini başlatacak ya da hızlandıracaktır.

Ağız temizliği en önemli unsur

Bu nedenle diş sağlığı için yapılabilecek en mantıklı şey ne yenirse yensin sonrasında ağzın içini iyice temizlemektir. yemekten sonra bir bardak kadar su içip artıkları uzaklaştırabilirsiniz. Ardından mutlaka dişlerinizi bir şekilde fırçalayın ve iki günde bir diş ipi kullanın ancak hassas davranmaya özen gösterin.

Fakat, bilimsel araştırmalara bakıldığı zaman uzmanlar da bazı gıdaların diğer gıdalara oranla diş çürümesini daha da hızlandıran besinleri sıraladı. Bu liste içerisinde gün içerisinde bizi ayakta tutan bol kafein içerikli çay ve kahve de yer alıyor. Kahve molasını sık sık vermek büyük oranda dişlere zarar veriyor bu nedenle kahve ya da çayın yerine suyu koymak daha iyi olacaktır. Ya da kahve ve çayı azaltmak ve kahve ile çayı içtikten sonra ağzı çalkalamak daha etkili olacaktır. En etkili olan yöntem ise kahvenin ay da çayın ağıza yayılımını en aza indirgemektir. Bu nedenle dişlerinizi es geçecek olan pipetler de kullanabilirsiniz. Ancak sonrasında yine ağız çalkalamayı ihmal etmeyin

Diğer yandan dişlere zarar veren limonu doktorlar kesinlikle ısıra ısıra tüketmeyi önermiyor. Limonata içerisindeki şeker de dişleri daha da kötü bir hale getiriyor.

Sadece limon değil, kuru meyveler de dişlere çok zararlıdır. Kuru meyve tükettikten sonra ağız temizliğini mutlaka alışkanlık haline getirin.

Kuru meyvenin aynında buz da dişleri kötü etkileyen bir yapıdadır. Buzu dişlemek, çiğnemek akıllıca değildir. hele ki buzlu dondurma canınız çekiyorsa sakın bunu ısıra ısıra yemeyin, eriterek yediğiniz dondurmadan sonra ılık su ile dişlerinizi dezenfekte edin.

İlgili Haberler