Dişlerinizi Olduğundan Beyaz Göstermek Çok Basit! Bu 3 Tarif Dişlerinizi Beyazlaştırıyor Ve Çürüğü...

Dişlerinizi Olduğundan Beyaz Göstermek Çok Basit! Bu 3 Tarif Dişlerinizi Beyazlaştırıyor Ve Çürüğü...

Kişisel Bakım ve Güzellik yöntemleri arasında ilk akla gelen Makyaj ve genelde Maskelerdir. Ancak Diş Bakımı da en az kozmetik kadar önemlidir. Şimdi sizlere Diş Bakımında işinize yarayacak bir kaç tüyo vereceğiz..

Diş Bakımında bilmeniz gereken bir çok bilgiyi Ulusalpost Olarak Sizler için Derledik. Sizlerde bu bilgiler sayesinde daha sağlıklı ve beyaz dişlere kavuşabileceksiniz. Yapmanız gerekenleri tek tek anlattık.

Yüzümüzde en dikkat çeken bölgelerimizden biri de dişlerimizdir. Genellikle tüketim alışkanlıklarına bağlı olarak sararma ve siyahlaşma meydana gelen dişleri kolayca beyazlatmanın yollarını anlatacağız sizlere...

Hepimiz inci gibi bembeyaz dişlerimiz olsun isteriz. Çünkü güldüğümüzde dişlerimiz oldukça dikkat çeker ve sararmış dişlerimizin görünmesi bizi oldukça rahatsız eder. Dişleri beyazlatmak için bir sürü yöntem var aslında ama bunlardan bazıları ya hiç işe yaramıyor ya da dişin yapısına zarar veriyor.

Dişlerimiz yemek yemek eylemini gerçekleştirebilmemiz için oldukça önemlidir. Sağlam olmayan bir diş hayatımızı olumsuz etkileyebilmektedir. Dişlerinizin sadece görüntüsünün değil kendisinin de iyi olması için kimyasal işlemler içeren yöntemler denemeyin ya da bir diş doktoruna giderek bu işlemleri uygulatın.

Diş Sararması Nedenleri: Her dişin kendine has bir rengi vardır ancak dış etmenlere bağlı olarak da sararabilmektedir.

 • fazla ilaç kullanmak( antibiyotik vs)
 • alkol
 • sigara
 • çay kahve tüketimi
 • yağlı yemekler
 • şekerli ürün tüketimi

Diş Beyazlatma Yöntemleri:

 • Gargara Yapmak: Gargara yapmak ağız sağlığı için oldukça faydalıdır. Mikropların ölmesini sağlayan bu yöntemi günde 3 kez yapabilirsiniz. 
 • Muz Kabuğu: Muz kabuğunun iç kısmını dişlerinize sürterek dişlerinizin üstünde bulunan minelerin temizlenmesini sağlamaktadır.
 • Karbonat: Bir çay tabağına 1 çay kaşığı karbonatı koyun ve fırçanızı buna batırıp dişlerinizi fırçalayın. Bir müddet sonra dişlerinizin beyazladığını hissedeceksiniz.
 • Karpuz kabuğu: Karpuz kabuğunun içinde yer alan beyaz kısmı dişlerinizle kemirin. Bu dişlerinizde bulunan tartarların temizlenmesine yardımcı olacaktır.                                       

Beyaz Dişlere Sahip Olmanız İçin  - Zerdeçallı Diş Macunu Tarifi..."

    Zerdeçal, birçok kişi tarafından çok iyi bilinen bir diş beyazlatma bitkisidir. Dişlerinizi adeta inci gibi parlatmaya yardımcı olmakla beraber plakların da oluşmasına engel olmaktadır. Çünkü zerdeçal tozu, iltihap önleyici olduğu gibi, anti-mikrobik özelliği de bulunmaktadır.

Aşağıda, ana maddesi zerdeçal olan ve dişlerinizi kısa sürede beyazlatmanın yanı sıra ağız sağlığınız için de fayda sağlayacak bir diş macunu tarifi bırakıyoruz. Bu diş macununu hazırlamak 5 dakikanızı dahi almayacak!

ZERDEÇALLI DİŞ MACUNU YAPILIŞI

Malzemeler:

 • 1 çay kaşığını geçmeyecek kadar toz zerdeçal
 • 2 tatlı kaşığı kabartma tozu
 • 1.5 çay kaşığı kadar hindistan cevizi yağı

Zerdeçallı Diş Macunun Hazırlanışı:

    Zerdeçal ve kabartama tozunu tek bir kaba yerleştirin ve macun kıvamını elde edene kadar Hindistan cevizi yağı ekleyerek güzelce karıştırmaya devam edin. Kendi yapmış olduğunuz zerdeçallı diş macunu hazır!

Zerdeçallı Diş Macununun Faydaları Nelerdir?

Bu tarifte kullanılan bütün malzemelerin, dişlerinize karşı önemli faydaları bulunuyor. Örnek olarak zerdeçal, yukarıda da belirttiğimiz gibi anti-enflamatuar ve anti-mikrobik özelliklere sahiptir. Aynı zamanda dişleri beyazlatması ile de bilinmektedir. Hindistan cevizi yağı, diş ve diş etlerini güçlendirmekle beraber, diş çürümelerini de önlemektedir. Kabartma tozu da bilindiği üzere, dişlerinizi temizleyen ovma etkisine sahiptir.

Dişleri Çürüklerden Kurtaran Besinler

Bu besinleri tüketerek diş sağlığınız için koruma sağlayabilirsiniz. Uzmanların ortaya çıkardığı gerçeklere göre bu besinleri tüketmek diş sağlığına olumlu etki ediyor. Dişlerinizi korumak adına bunları mutlaka tüketin.

Diş sağlığını korumak tüm vücudu korumaya eşdeğerdir. Dişlerde meydana gelecek hasarlar çok zor tedavi edildiği için diş sağlığına yönelik olarak özellikle bir bakım gerekiyor. Çürük ağrısını yaşamayan yoktur, bu nedenle özellikle çürüklerin önlenmesi için bazı adımlar atılması gerekiyor. 

Çürük diş için beslenmenin önemi

Zonklayan ve kötü bir görünüm ile kokuya sahip olan çürüklerden kimse hoşlanmamakta. Dolgu gibi seçenekler olsa bile bazılarının dişçi fobisi bazılarının ise alerjik reaksiyonları nedeniyle dolgu da her zaman yer alan bir seçenek olmaktan uzakta. En güzeli ise sahip olan dişlerin korumasının sağlanarak uzun ömürlü ve sağlam bir şekilde korumak. Bunun için de beslenme özellikle önem taşıyor.

Sabah gazetesine konuşan Dr. Öğr. Üyesi Melek Çam, beslenme faktörünün diş üzerine olan etkisinden bahsetti. Beslenme alışkanlıklarının diş sağlığına doğrudan müdahalede bulunduğunu açıklayan Dr. Çam, özellikle çayın faydalarına değindi.

Yeşil çay ilaç gibi geliyor

Çam'ın belirttiğine göre özellikle yeşil çayın içerisinde bulunan florür dişleri sağlam tutmaya yarıyor. Florür özellikle çürüğü azaltan bir etkiye sahip olduğu için diş macunlarında da mutlaka bulunmaktadır. Sınırlı sayıdaki çalışmaya göre de düzenli olarak yeşil çay tüketmek dişteki çürükleri azaltmaktadır. 

Kahve ve kakao da çürüklere çok faydalı

Çam'ın işaret ettiğine göre kavrulmuş kahve pek çok bakteriye karşı antibakteriyel etkinlik sağlamakta. Bunun yanında kakao da çürük önleyici bir etkiye sahiptir. Kakaodaki bazı doğal kimyasallar çürükleri önlemektedir.

Kalsiyum ve protein tüketilmeli

Genel olarak çürüğün önlenmesi için ağız sağlığına dikkat edilmesi şarttır. Bunun yanında çürüğü önlemek için süt ve süt ürünleri gibi proteinler organik veya in organik fosfat bulunduran bitkiler de tüketilmelidir. Ağız sağlığını korumak isteyen kişilerin protein ve bitki ağırlıklı beslenmesi önerilmektedir. Ayrıca et, peynir, meyve ve sebzeler ile şekersiz sakızlar da diş sağlığı için önem taşımaktadır

İlgili Haberler