• BIST 94.744
  • Altın 255,237
  • Dolar 5,7425
  • Euro 6,4854
  • İstanbul 26 °C
  • Ankara 23 °C
  • İzmir 30 °C

Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez:

Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez:
Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez, önceki gün Yunanistan'ın Dimetoka kentindeki Çelebi Sultan Mehmet Camisi olarak da bilinen tarihi Beyazıt Camii'nin...

Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez, önceki gün Yunanistan'ın Dimetoka kentindeki Çelebi Sultan Mehmet Camisi olarak da bilinen tarihi Beyazıt Camii'nin yandığını hatırlatarak, bu caminin Osmanlı miras ve mimarisinin balkanlardaki en büyük şaheserlerinden biri olduğunu söyledi.

Prof. Dr. Mehmet Görmez, Kütahya Valisi Ahmet Hamdi Nayir'i makamında ziyaret etti.

Ziyarette basın mensuplarının soruları cevaplandıran Görmez, "Ben ilk defa 2007'de ziyaret ettiğimde, iskeleler kurulmuştu, tamir edilecek, restore edilecek denilmişti. Fakat maalesef o günden bu güne restore edilemedi. Geçen sene Batı Trakya'yı ziyaret ettiğimde caminin içine girmek istedim, mümkün olmadı. İnşallah çıkan yangında bir kasıt yoktur. Çünkü bu tür büyük mabetler ve eserler insanlığın ortak değerleridir. Biz kendi ülkemizde tarihten kalan kiliseleri ve sinagogları restore ederken başka topraklarda bizim tarihi mirasımızın bu şekilde heba edilmesi bizi son derece üzüyor. Hakikaten Çelebi Mehmet Camisinin restore edilmemiş olması, 10-15 sene iskelelerle durması ve akabinde de bir gece içinde yangın çıkması üzücü. Çünkü iç kısmını ben görmüştüm, 5 veya 6 asırlık mihraplar, minberler ve muhteşem eserler vardı."

Yangını öğrendikten sonra büyük üzüntü duyduğunu ifade eden Görmez, "Yangını öğrendiğim andan itibaren onların o şekilde zarar görmüş olmasından büyük biz azap duyduğumu ifade etmek istiyorum. Onun üzüntüsü ve acısını çekiyorum. Eğer bir kasıt varsa o bulunur, yoksa inşallah en kısa zamanda tekrar restore edilerek Dimetoka'daki ve Trakya'daki Müslüman kardeşlerimizin ibadetine açılır diye umut ediyorum" dedi.

Daha sonra Kütahya Belediye Başkanı Kamil Saraçoğlu'nu ziyaret eden Görmez, Kütahya denilince aklına incelmiş duygular geldiğini dile getirerek, "Çünkü biz incelmiş duyguları tüm mihraplarımızda, minberlerimizde görüyoruz. Çini sadece bir el işi değil, aynı zamanda bir duygu işidir. Kütahya'nın taşa işlediği nakışlar aynı zamanda incelmiş duyguları da bize gösteriyor. Kütahya bir huzur kenti. Kütahya denilince akla sevgi huzur ve barış akla geliyor. İnşallah bu barış ve huzur hiç eksik olmasın" diye konuştu.

Saraçoğlu'nun kendisine çini hediye ettiği sırada Görmez, "Çini imal eden dostlarımızdan bir ricam olacak. Camilerin mihraplarında minberlerinde çini yaparlarken lütfen imzalar büyük olmasın" diye konuştu.

Görmez, Kütahya Valisi Ahmet Hamdi Nayir'e ve Belediye Başkanı Kamil Saraçoğlu'na "Hadislerle İslam Ansiklopedisi" ve çeşitli kitaplar hediye etti.

Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez:

Kaynak : İHA

Kaynak: Haber Kaynağı
Diğer Haberler
EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ
Tüm Hakları Saklıdır © 2011 Ulusal Post | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Haber Yazılımı: CM Bilişim