Diyanet İşleri, bütçesinin artırılmasını talep etti! Gerekçesi de açıklandı

Bütçesi her zaman tartışma konusu olan Diyanet yeni bütçe talep etti.. Gerekçe de açıklandı

Diyanet İşleri, bütçesinin artırılmasını talep etti! Gerekçesi de açıklandı
Yayınlanma Tarihi : 24 Temmuz 2021 20:18

Bütçesi muhalefet tarafından eleştirilen Diyanet tekrar yeni bir bütçe talebi ile gündeme geldi.

İçerisinde bulunduğumuz 2021 için 13 milyar lira bütçe ayrılan Diyanet, “Kurum bütçesinin her yıl yaklaşık yüzde 96-97’si personel giderlerinden oluşmakta, yüzde 3-4’ü ile hizmetler icra edilmektedir. Yurt içi ve yurt dışında geniş bir coğrafyada yasal görevlerimizi tam anlamıyla ifa edebilmemiz için, personel gideri dışındaki cari giderler ve yatırım ödeneğinin artırılması gerekmektedir” açıklamasında bulunarak hazineden ek para da istedi.

Konuyla ilgili olarak Sözcü'den Ali Ekber Ertürk'ün haberine göre, Diyanet İşleri Başkanlığı, din görevlilerinin halka tam olarak ulaşamadığını savunarak bu konuda yeni önlemler alınmasını talep etti. Bir başka talep ise Özellikle büyük kentlerdeki site tarzı yapıların civarında Kuran kursu açılması gerektiği savunuldu.

Öte yandan hazırlanan Raporda, mezra gibi nüfusun çok az olduğu yerlere de din görevlisi görevlendirilmesi istendi ve eklendi “Köy ve mezralarda da din görevlisi bulunması zorunludur. Zira ezan okunması, namaz kılınması, Kur'an okunması, düğün, sünnet, cenaze gibi durumlarda din hizmetleri halkın temel ihtiyaç mesabesinde talep ettiği bir hizmet olduğu için burada maliyet hesabı yapılmamaktadır” ifadelerine yer verildi..

Sözcü Gazetesinden Ali Ekber Ertürk'ün Diyanet Ek bütçe istedi haberi sosyal medyada da gündemin 1.sırasına yerleşen haberlerden oldu.. 

Kaynak: Sözcü

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.