• BIST 102.715
  • Altın 224,296
  • Dolar 5,2843
  • Euro 5,9542
  • İstanbul 6 °C
  • Ankara 2 °C
  • İzmir 7 °C

Diyarbakır’da 845 Polis Adayı Mezun Oldu

Diyarbakır’da 845 Polis Adayı Mezun Oldu
Diyarbakır Ali Gaffar Okkan Polis Meslek Eğitim Merkezinde, 845 polis adayı yemin ederek, mezun oldu.

Diyarbakır Ali Gaffar Okkan Polis Meslek Eğitim Merkezinde, 845 polis adayı yemin ederek, mezun oldu.

Diyarbakır Ali Gaffar Okkan Polis Meslek Eğitim Merkezi, 18'inci dönem mezunlarını verdi. Mezun olan 845 polis adayı için yemin töreni düzenlendi. Törene, Vali Hüseyin Aksoy, 7. Kolordu Komutanı Korgeneral Ali Sivri, 8. Ana Jet Üs Komutanı Tuğgeneral Kadircan Kottaş, Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Cumali Atilla, Cumhuriyet Başsavcısı Kamil Erkut Güre, Dicle Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Talip Gül, Emniyet Müdürü Tacettin Aslan, Ali Gaffar Okkan Polis Meslek Eğitim Merkezi Müdürü Ayhan Altok, öğrenciler ve aileleri katıldı.

Tören, şehitlerin anısına yapılan saygı duruşu ve sonrasında okunan İstiklal Marşı ile başladı. Törende konuşan Ali Gaffar Okkan Polis Meslek Eğitim Merkezi Müdürü Ayhan Altok, "Bugün burada canımızı, malımızı emanet edeceğimiz asayiş ve huzuru temin edecek Cumhuriyetimizin yılmaz bekçileri olacak bu genç polisler. Her biri farklı bölümlerden mezun olmuş pırıl pırıl bu gençlerimiz okulumuzda silah bilgisi, müdahale yöntem ve taktikleri, polis mevzuatı, insan hakları, sosyal psikoloji ve polislik mesleğinde ihtiyaç duyacakları her türlü teorik ve pratik eğitimlerini başarıyla tamamlamışlardır" dedi.

"İnsan haklarına ve hukuk ilkelerine bağlı kalınız"

Diyarbakır Valisi Hüseyin Aksoy ise, halkın huzur ve güvenliği için çalışan güvenlik birimleri içerisinde jandarma ile birlikte emniyet teşkilatının da önemli görevler yürüttüğünü belirterek, şunları kaydetti:

"Kurulduğu günden itibaren suç ve suçlular ile mücadelede önemli çalışmalar ortaya koyan, değişen ve gelişen suç türlerine göre kendisini sürekli geliştiren bir teşkilatın mensupları olarak buradan aldığınız eğitimde önümüzdeki süreçte Türkiye'de yürütülecek olan güvenlik hizmetlerinde önemli bir görev üstlenmiş olacaksınız. Bu görevinizi yerine getirirken Türkiye Cumhuriyeti Anayasasına, Türkiye Cumhuriyeti kanunlarına, insan haklarına ve temel hukuk ilkelerine bağlı kalınız. Bunlardan saptığımız zaman farklı sorunların yaşandığını 15 Temmuz tarihi itibariyle Türkiye'de hep birlikte gördük. Bunun için hukukun dışına çıkmadan, kanunların dışına çıkmadan, temel hak ve özgürlükleri koruyarak insan haklarına saygılı bir yönetim anlayışı içerisinde bu görevimizi ifa edeceğiz. "

"Terörle mücadele konusunda önemli görev ifa edeceksiniz"

Özellikle güvenlik hizmetlerinin yanında son yıllarda terörle mücadele konusunda da emniyet teşkilatının büyük gayret ve fedakarlık içerisinde çalışmalarını sürdürdüğünü anlatan Aksoy, şunları söyledi:

"Başta Diyarbakır olmak üzere Türkiye'nin her tarafında terörle mücadele konusunda emniyet teşkilatımız, askerimizle, korucumuzla ve jandarmamızla hep birlikte omuz omuza bu mücadeleyi bütün yönleriyle veriyor. Bu yönüyle sadece emniyet asayiş hizmetleri konusunda değil terörle mücadele konusunda da önemli görev ifa edeceksiniz. Bu konuda donanımınız burada belirli ölçülerde verildi. Önümüzdeki dönemde meslek içerisinde de farklı branşlarda yetişeceksiniz ve Türkiye'de bu vatandaşa hizmet etmeye devam edeceksiniz. Değerli yeni polis memuru adaylarımız. Yapacağımız çalışmalarda görev yaptığımız yerde halkla bütünleşme, halkın yapısı ile uygun bir şekilde görev ifa etmeniz büyük önem taşıyor. Bu okulumuzun adını taşıyan Ali Gaffar Okkan, Diyarbakır Emniyet Müdürlüğü sırasında Diyarbakır halkı ile bütünleşmiş ve halkın büyük bir sevgisini kazanmıştı. Uğradığı bir terör saldırı sonucu yaşamını kaybetmiş, şehit olmuş ve onun adı da Diyarbakır'da ve Türkiye'nin birçok noktasında yaşamaya devam ediyor."

Konuşmaların ardından tören, dönem birincisi Aykut Karadağ'ın yaş kütüğüne plaket çakmasıyla devam etti. Tören, mezun olan polis adaylarının yemin etmesinin ardından verilen kokteylle sona erdi.

Diyarbakır’da 845 Polis Adayı Mezun Oldu

Kaynak : İHA

Kaynak: Haber Kaynağı
Diğer Haberler
EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ
Tüm Hakları Saklıdır © 2011 Ulusal Post | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Haber Yazılımı: CM Bilişim