Diyet yaparken doğru bilinen yanlışlar

Diyet yaparken yapılan bazı yanlış uygulamalar yaptığımız diyetin bütün etkisini yok ediyor. Bu yüzden bu bilgilere dikkat edip ona göre diyet yapmakta yarar var! Bakın yaptığımız yanlışlar nelermiş..

Diyet yaparken doğru bilinen yanlışlar
Yayınlanma Tarihi : 08 Kasım 2020 11:35

Diyet yapmakla ilgili sürekli yeni kilo verdiren kurallar karşımıza çıkıyor. Bazende başkalarından duyduğumuz yanlış bilgiler bize yarardan çok zarar veriyor. Sağlıklı olan diyet programı hangisi? Hangi diyet kuralına uymalıyız? O zaman doğru bildiğimiz yanlışları öğrenme vakti geldi. 

Saat 20.00’den sonra bir şey yemeyin. 

Bir çoğumuz çalışıyoruz ve işten eve gelmek ve yemek hazırlamak geç saatlere kalabilir bu nedenle daha çok yeme isteği uyanabilir. Akşam yemeğinden önce sağlıklı atıştırmalıklar yiyerek açlık krizini bastırın ve 20.00’den sonra akşam yemeği yemek zorunda kalırsanız sadece salata ve ana yemeği yiyerek  fazla karbonhidrattan kaçının.

Öğün atlayarak zayıflamak.

 Eğer öğün atlar ve gerekli olan kaloriyi almazsanız, metabolizma yavaşlar ve vücudunuz alarm vererek harcadığı enerjiyi kısmaya başlar. Eğer kahvaltı yapmayı atlarsanız diğer öğünde daha çok yeme eğiliminde olursunuz.

Bu nedenle gün boyunca belli aralıklarda sağlıklı porsiyonlarla beslenmek en doğrusudur. Ulusalpost'da yer alan habere göre : Fazla olan yağı eritmek için ana öğünler arasında ara öğünler oluşturarak azar azar sık sık yiyerek metabolizma hızını yükseltin. 

Tüketilen karbonhidratı kesmek. 

Diyet yapan insanlar artık karbonhidratı hayatlarından çıkararak diyet yapmak istiyor. Fakat bu diyet yapanların yaptığı en büyük hataların başında geliyor. Diyete başlayanlar birden ekmek, makarna, patates, pilavı kesiyor. Fakat yağ yakmak için bile karbonhidrata ihtiyaç vardır. Sadece protein yiyerek zayıflamak sizin kas ve su dokunuzu kaybetmenize neden olur.

Peki karbonhidratı nasıl sağlıklı olarak tüketebiliriz? İşlenmiş karbonhidrat yerine tam tahıllı gıdalar tercih edilmeli. Eğer beyin glikoza ulaşamazsa kaslardan bu ihtiyacını gidermeye başlar. Bu nedenle kinoa, bulgur gibi işlenmemiş gıdalara yönelin.

Sevdiğin yemeklerden vazgeç. 

Kilo vermeye karar verdikten sonra hepimizin yaptığı ilk şey sevdiğimiz kalorili yiyeceklerden vazgeçmek. Fakat böyle davranmak bir süre sonra diyet programına uymanızı zorlayacak ve başarısız olmanıza neden olacak.

Bunun yerine daha az yiyerek sevdiğiniz kalorili yiyeceklerden vazgeçmeyin. Kilo vermek için çabalarken bazı gıdaları yemekten vazgeçmek sizi zorlu bir sürece sürükler.

Örneğin; tatlı yemekten vazgeçmek yerine, küçük porsiyonlar halinde ara sıra tatlı yiyin. Böylece hem sevdiğiniz yiyecekleri yiyecek hem de diyet yapmaya devam edebileceksiniz.

ulusalpost.com