Diyetisyen Elif Bilgin : Her Gün Tüketilen Bu Yiyecekler çocukların gelişimini olumsuz etkiliyor

Beyni bile etkiliyorlarmış yenildiğinde - Diyetisyen Elif Bilgin Bazı besin ve yiyecekler hakkında uyarılarda bulundu. Eğer çocuğunuzun gelişimini düşünüyorsanız onları bu yiyeceklerden uzak tutmalısınız

Diyetisyen Elif Bilgin : Her Gün Tüketilen Bu Yiyecekler çocukların gelişimini olumsuz etkiliyor
Yayınlanma Tarihi : 27 Mart 2021 18:06

Eğer çocuğunuzun daha sağlıklı bir yaşam sürmesini istiyorsanız onları bazı yiyeceklerden uzak tutmanız gerekmektedir.

Bazı besin türleri çocukların gelişimine olumsuz etkide bulunmaktadır. Bu konuyla sayısız uyarı var. Ancak çocuklarımıza ödül olarak bu yiyecekleri ısrarla yedirmeye devam ediyoruz.

Şimdi sizlere vereceğimiz uyarılar sizleri çok şaşırtabilir. Ama dikkat etmenizde kesinlikle fayda bulunmaktadır.

Diyetisyen Elif Bilgin, çocukluk dönemindeki beslenme ile ilgili bilgiler vererek, "Çocukluk dönemi bebeklik döneminin aksine büyüme hızının daha yavaş olduğu, çocuğun beslenme alışkanlığını kazandığı, anne babasını taklit ederek sofraya oturmayı, kendi başına yemek yemeyi öğrendiği dönemdir" dedi.


Elif Bilgin, çocukların gelişimini olumsuz etkileyen besinler hakkında şöyle konuştu:


“Gazlı içecekler, çay ve kahve fazla miktarda tüketildiğinde vücutta demir emilimi azalmakta ve demir eksikliğine yol açmaktadır. Şekerli içecekler ise özellikle fazla enerji alımına neden olduğundan ağırlık artışına sebep olmaktadır. Meyveler yerine meyve sularını tüketmek başlı başına posadan ,vitamin ve minerallerden çocuğunuzun mahrum kalması demektir.

Fast-food olarak tüketilen besinler, pizza, hamburger, sosisli, döner, A ve C vitamini ile kalsiyum yönünden yetersizdir ve posa içerikleri oldukça düşüktür. Bu vitaminlerin düşük düzeyde alınımı, bağışıklık sistemi yetersizliğine, sık sık hastalanmalara, kalp-damar hastalıkları ve katarakt riskinin artmasına yol açmaktadır. Özellikle büyüme çağında kalsiyumun yetersiz alımı, büyümeyi olumsuz etkilemektedir. Fast-food ürünlerin renklendirici, tatlandırıcı ve aroma artırıcı katkı maddeleri içermesi bu ürünlerin uygun kullanılmamaları ve sık tüketimleri uzun dönemde kanser riskini artırmaktadır.

Aynı zamanda fast food tüketimi ile ağırlık artışı ve insülin direnci arasında kuvvetli pozitif bir ilişki olması, fast food tarzı besin tüketiminin, obezite ve tip 2 diyabet riskini artırdığını göstermektedir. Son dönemde birçok anne kepekli ekmeğin çocuklar için uygun olduğunu düşünmektedir.

Fakat yetişkin beslenmesinden farklı olarak kepekli ürünler çocukların gelişimini olumsuz etkiler. Fazla alınan kepek; demir ve kalsiyum gibi çocuk gelişiminde önemli olan minerallerin atımını arttırabilir. Bu nedenle de çocuk beslenmesinde 5 yaşına kadar kepekli ürünlerin kullanımı önerilmez. Aynı şekilde aileler light süt ürünlerini de çocuklarına vermektedir. Yetişkin beslenmesi için sağlıklı olan light süt ürünleri çocukların gelişimi için uygun değildir. Çünkü çocuklar, beyin gelişimi için doymuş yağ asitlerine ihtiyaç duyarlar ve bu yağ asitleri light süt ürünlerinde bulunmamaktadır. Katkı maddesi içeren, işlem görmüş ürünlerin çocuğunuzun sağlığını olumsuz etkilediğini unutmayın.” 

Eğer çocuğunuzun sağlığını düşünüyorsanız bu bilgiler doğrultusunda hareket edin ve arkadaşlarınızın da yararlanması için onlarla mutlaka paylaşın

Kaynak : İHA

İlgili Haberler