Doğal Gaz'da Şok Eden Artış... Yüzde 49'u Görenler Şok Oldu!

Doğal Gaz'da Şok Eden Artış... Yüzde 49'u Görenler Şok Oldu!

Doğal gazda görülen yüzde kırk dokuzluk artış korkuttu. Cepler yine yanacak. Dur durak bilmeden artan faturaların sonu nereye varacak. Vatandaş ısınmaktan bile çekinir oldu. Doğal gaz faturalarında yüzde kırk dokuzluk şok eden artış...

Doğal gazda şoka uğratan artış haberi. Yüze kırk dokuzluk artışı görenler şok geçirdi. Herkes doğal gazdan tasarruf etmeye çalışıyordu ancak çabalar fayda etmedi. Konutlardaki doğal gaz kullanım oranı eskiye göre yüzde kırk dokuz oranında arttı. Tabi faturalar da bundan nasibini alacak gibi duruyor.

Kış bastırdı, ülke geneline yağan ve tutan kar da geri geldi. Soğuklar yazdan bu yana zor gelmişti ancak kış mevsimi şimdiden çok çetin geçmeye başladı. Güneş arada yüzünü gösterse de soğuklar kesilmiyor. Bununla ilgili olarak da hem karantina hem de evden çalışma gibi nedenlerle evde doğal gaz tüketimi bayağı arttı. Vatandaş doğal gazdan da elektrikten de sudan da tasarruf etmeye çalışıyor ancak ardı ardına gelen zamlar nedeniyle faturada pek bir değişiklik göremiyor...

Beş milyar yüz elli üç milyon metreküp oranında doğal gaz!

Doğal gaz kullanımı ila alakalı veriler ortaya çıktı. Enerji Piyasası Düzenleme Kurumunun ortaya koyduğu istatistikler ışığında konutlarda tüketilen doğal gaz yüze kırk dokuz artış gösterdi. Salgın doğal gaza da etki etti, herkesin eve kapanması ile vatandaş hem elektriği hem de doğal gazı daha fazla kullanmaya başladı. Türkiye'de doğal gaz ithalatı da önceki senenin kasım ayından bir önceki seneyle kıyaslandığında yüzde 32,1 artarak 5 milyar 153 milyon metreküpe ulaştı.

Borularla yapılan ithalat arttı, LNG ithalatı düştü

Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu'nun Kasım 2020'ye ilişkin Doğal Gaz Piyasası Sektör Raporu'nda belirtilenlere göre doğal gaz kullanımı artınca ithalatta da artış yaşandı. Buna göre önceki senenin kasım ayı ile bir önceki yıl karşılaştırıldığında boru hatları ile yapılan doğal gaz ithalatında yüzde 52,5 olarak bir artış gözlemlendi. Ancak LNG ithalatında ise aynı şekilde ithalat oranı yüzde 20,7 oranında düştü. Sonuç olarak da Kasım 2020 ile Kasım 2019 verilerindeki fark ise yüzde 32,1 olarak artış sağladığı görüldü. Bununla birlikte de hesaplanan doğal gaz miktarı beş milyar yüz elli üç milyon oldu.

İlgili Haberler