Doğalgaz Faturasını Düşürmek Mümkün mü? Doğalgaz Faturası Nasıl Düşürülür? Uzmanı açıkladı..

Artan soğuk havalarla birlikte, birçok ev yüzlerce lira doğalgaz faturası ile karşılaştı. Peki Doğalgaz Faturası Nasıl Düşürülür?

Doğalgaz Faturasını Düşürmek Mümkün mü? Doğalgaz Faturası Nasıl Düşürülür? Uzmanı açıkladı..
Yayınlanma Tarihi : 28 Kasım 2020 00:51

Dünya Enerji Konseyi Türk Milli Komitesi Üyesi ve Eskişehir Osmangazi Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Haydar Aras, soğuk geçen kış ayları günlerinde yüksek gelen doğalgaz faturalarını düşürmeye yönelik önemli tavsiyeler verdi.

Zamlarında yaşandığı doğalgaz faturalarına birde artan soğuklardan dolayı yüzlerce lira eklenince haneler yüzlerce lira doğalgaz faturalarıyla karşılaştı. Faturalardaki yüksek rakamlardan dolayı insanlar doğalgaz konusunda tasarruf arayışlarına yöneldi.

Yüksek doğalgaz faturaları karşısında tasarruf yapmak isteyenler için vatandaşlara önerilerde bulunan Eskişehir Osmangazi Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Haydar Aras, fazla ücretlerle gelen doğalgaz faturalarını insanların düşürebileceğini belirtti. Aras, küçük önemler sayesinde hem bütçenize hem de ülkenin dışa bağımlılığını azaltma konusunda katkı sağlayabileceğini ifade etti.

‘’Elektrik Faturalarını da Düşürmek Mümkün’’

Prof. Dr. Haydar Aras, ülkedeki binaların yüzde 80’inde yalıtım olmadığı göz önüne alındığında, konutlarda ısınmak için Avrupa Birliği ülkelerine göre 3 katı daha fazla enerji kullanıldığının belirlendiğini belirterek, ‘’Isı yalıtımı yapıldığında sadece doğalgaz faturası değil aynı zamanda elektrik faturasında da yüzde 50’lere yakın tasarruf sağlamanız mümkün’’ sözlerini ekledi.

Kombiyi Aç-Kapa Yapmak Faydalı mı, Yoksa Zararlı mı?

Haydar Aras, bireysel ısınmada vatandaşların yaptığı hatalara değinerek, ‘’Tercih edilen kombileri kışın kullanırken yapılan hatalarda ilk olarak aç kapa yapmak geliyor. İlk olarak kombinizi doğru kullanmalısınız. Kombi kullanımı sırasında yapılan çok hatalardan bir tanesi de sık bir şekilde aç kapa yapmaktır. Isıtma döneminin başladığından itibaren, ısıtma döneminin bitimine kadar kombinizin düşük bir seviyede daima açık kalması önerilir.

Bu durumda kombinizin daha fazla gaz harcayıp ateşleme yapmasına engel olmuş ve daha az gaz ile usun süreler ısınmış olursunuz. Kombiler, hane halkı evdeyken normal sıcaklıkta kullanılmakta, dışarıya çıkıldığında veya gece herkes uyuduğunda ise ekonomik moda alınmalıdır’’ şeklinde konuştu.

‘’Faturanızda Yüzde 15 Azalama Olacak’’

Doğalgaz kullanırken tasarrufa giden insanlar için kombi bakımının da öneminden bahseden ESOGÜ Öğretim Üyesi Prof. Dr. Haydar Aras, ‘’Kombinizin bakımını ve bacanızın temizliğini yetkili servisinize mutlaka yaptırın. Bu işlemi yaptırdığınızda faturalarınızdaki yüzde 15 azalmayı göreceksiniz. Isıtma sezonun başlamasından itibaren radyatör temizliği ve kombi bakımınızı yaptırmayı ihmal etmemelisiniz’’ şeklinde konuştu.

‘’Güneş Işınlarından Daha Fazla Yararlanın’’

Radyatör kullanımın konusunda da önerilerde bulunan Haydar Aras, ‘’Kesinlikle radyatör bulunan mekanlarda, radyatörlerin önerini ve üstlerini kapatmamalısınız, bunları yaptığınız durumda ortamdaki sıcak havayı ve dağılımını engellemiş olursunuz. Yeni kombi alacaksanız mutlaka yoğuşmalı kombileri almasınız. Böyle durumlarda yüzde 30’a varan tasarruf sağlayabilirsiniz.

Eğer konutunuzun ısıtma sistemi merkezi ısıtma ise öncelikle sitenin veya binan ısı yalıtımı yapılmalı ve akabinde ısı pay ölçer sistemine geçmesi sizin için faydalı olacaktır. Böylelikle ortak kullanım alanlarının dışında sadece sizin dairenizin harcadığı doğalgaz bedelini ödersiniz. Güneş gören odaların perdelerini açarak güneşten faydalanın ve güneş gittikten sonra perdelerinizi kapatın çünkü perdeler ısı kaybını önemli ölçüde önler. Radyatörlerin ısı akışına engel olabilecek uzun perdeler kullanmayın’’ şeklinde açıklama yaptı.

‘’Kış Aylarında Odalarda Çamaşır Kurutmayın’’

Haydar Aras, inşaların özelliklede kış aylarında radyatör ve ısıtıcı kullanımlarında sık sık yaptıkları hatalara değinerek, ‘’Isıtıcınızın ve radyatörünüzün önüne ve üzerine kesinlikle eşya koymayın. Radyatörden çıkacak olan ısı arkasındaki duvarı ısıtır, ısı yalımı için radyatörünüzün arkasına yalıtım levhaları yerleştirin. Yalıtımsız evlerden gerçekleşen kaybın yüzde 20’si tek camlı olan pencerelerden kaynaklanmaktadır. Çift camlı pencereler ise ısı kaybını büyük ölçüde önler.

Kapı ve pencere çevresinde var olan çatlakları onarın, hava sızıntılarını önlemek için filtre tarzında pencere bantları ve sünger kullanın ve kış aylarında odalarda mümkün olduğunda kıyafet kurutmamaya çalışın’’ ifadelerini kullandı.

Ulusalpost.com Aktif link verilmeden bu siteden alıntı yapılamaz... 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.