Doğanın küçük siyah mucizesinin şifa deposu olduğu ortaya çıktı!

Doğanın küçük siyah mucizesinin şifa deposu olduğu ortaya çıktı!

Zeytinyağlarını insan sağlığında ve özellikle kalp ve damar hastalıklarından korunmada etkili olması, tekli, doymamış bir yağ olmasındandır.

Cilt, saç ve sindirim sistemi sağlığına ayrı ayrı faydaları vardır. Cildin kimyasal yapısı ve pH değerleri ile uyumlu olduğu için, hiçbir tahrişe neden olmaz.

Cildi besler, doğal olarak nemlendirir ve yaşlanma etkilerini azaltır. Bir avokadoyu püre haline getirip zeytinyağı ile karıştırarak, son derece etkili ve doğal bir nemlendirici krem elde etmeniz mümkündür. Nitekim egzama tedavisinde dahi, zeytinyağı kullanılmaktadır.


Zeytinyağı, kuru saçların yumuşamasını ve düzleşmesini sağlar. Saç köklerini kuvvetlendirir. Bal ile birlikte karıştırarak, doğal bir saç maskesi haline getirebilirsiniz.


Sindirim sistemine son derece faydalıdır. Basur ve kabızlık tedavisinde kullanılır. Antioksidan özelliği sayesinde, bağırsakların temizlenmesine faydası olur.


Kan şekeri seviyelerini azaltır ve diyabete iyi gelir. Meme ve prostat kanseri riskini azalttığı, bilimsel çalışmalar ile ispatlanmıştır. Aynı zamanda kolesterol seviyelerini düşürdüğü de bilinmektedir.


Bordeaux Üniversitesi tarafından 5 yıl boyunca sürdürülen bir araştırmada, 65 yaş üstü kişilerde felç geçirme riskini önemli ölçüde azalttığı ortaya çıkmıştır. Felç riski, zeytinyağı tüketen kişilerde %41 oranında daha azdır.
Doymuş yağ oranının düşük olması nedeniyle, kilo vermeye yardımcı olur.


Sabahları aç karna içilen bir yemek kaşığı zeytinyağı, kalp ve karaciğer rahatsızlıklarının önüne geçer.
Yüksek oranda A ve E vitaminleri içerir, safra söktürücü etkisi vardır.