Dolar, Altın ve Euro Piyasaları Yeni Bir Rekora Gidiyor "Eyvah" sınırı aşıldı...

Dolar, Altın ve Euro Piyasaları Yeni Bir Rekora Gidiyor "Eyvah" sınırı aşıldı...

Koronavirüs salgını ve yaşanan gelişmelerle beraber Türk Lirası diğer piyasalar karşısında düşüşünü sürdürüyor. Dolar ve Euro'da tarihi rekora koşulurken kripto paralar hakkındaki gelişmeler şaşkına çevirdi...

Türk Lirası diğer piyasalar karşısında değer kaybetmeye devam ediyor. Altın, euro, dolar ve kripto para gibi piyasalarda son yaşanan yükselişler şaşırttı...

Döviz ve emtialar piyasalarda yükseliş hareketini sürdürüyor ancak Türk lirası değer kaybını durduramıyor. Değerlerde artış yaşayan piyasalarda ise yeni rekorlar kaydediliyor.

Önceki seneye göre...

CDS primi 407,49 puan olurken, Türk lirası da gelişmekte olan ülkelerin para birimleri içerisinde zayıf bir performans sergiliyor. Amerika Birleşik Devletleri on senelik tahvil getirisinin yüzde 1,56 olduğu kaydedilirken aynı oran Türkiye için yüzde 18,89 olarak kaydedildi.

Piyasaların son durumuna bakıldığında ise doların 8,60 dolaylarında seyrettiği, Euro'nun 10,48 TL'de işlem gördüğü, Sterlin'in ise 12,17'den işlem aldığı kaydedildi. Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası kayıtlarına bakıldığında ise geçtiğimiz sene 3 Haziran 2020’de dolar kuru 6,73 seviyesindeydi.

Gümüş, altın ve kripto paralar...

Emtiaların durumuna bakıldığında ise gümüşün fiyatının 7,68 TL olduğu görülürken altının ons fiyatı 1895 dolar olarak kaydedildi. Gram altının 520 ile 524 lira olduğu görülürken çeyrek altın ise alış fiyatında 843, satış fiyatında ise 860 lira oldu. Cumhuriyet altını 3.469 TL'den alınırken, 3.505 TL'den satılıyor. 

Kripto para piyasasında ise bitcoin 32 bin 838 dolardan işlem görüyor. 2 bin 498 dolar seviyesinden olan Etherium'un düşüşte olduğu gözlemlendi. Toplamdaki piyasa hacmi de 1.49 trilyon dolara gerileyerek yatırımcısını şaşırttı. 

Kripto paralara karşı uyardı

Amerika Birleşik Devletleri Hazine Bakanlığı vergi uyumluluğu için yürürlüğe giren plana kripto paraları da dahil etti. Buna göre de 10 bin doların üzerindeki kripto para için gerçekleşen transferler Vergi Dairesine bildirilmesini talep edilecek. Bunun yanında Merkez Bankası, kripto paraların finansal istikrarda ortaya çıkardığı risklere işaret ederek kripto paraların tehlikeli olduğunu belirtti.

En Yeniler