Dolar ne olacak ekonomist Prof Dr. Emre Alkın açıkladı! Doların asıl amacını duyan şaşkına döndü

Geçtiğimiz yılın son aylarına doğru 8 liraya dayanan ancak sonra ateşi sönen ve gerileyen doların önümüzdeki dönemde nasıl bir seyir izleyeceği merak konusu.

Dolar ne olacak ekonomist Prof Dr. Emre Alkın açıkladı! Doların asıl amacını duyan şaşkına döndü
Yayınlanma Tarihi : 29 Ocak 2021 02:15

 Bazı ekonomistler dolarda bir yükseliş bekliyor. Onlardan biri de Ünlü ekonomist Prof Dr. Emre Alkın...Alkına'a göre doların çok sert yükselmesi için mecali yok. Zira sebepler ortada. 

Türk ekonomisnde dikkatler Merkez Bankasın'ın faiz kararındaydı. Geçtiğimiz günlerde açıklanan kararla Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası politika faizini yüzde 17'de sabit tuttu. Karara göre bu sıkı duruşun kararlıklıkla uzun bir süre devam edeceği ve gerekirse ilave parasal sıkılaşma yapılacağına dikkat çekildi. Piyasalarda meydana gelen son hareketlerle birlikte "Dolarda düşüş olabilir mi? sorusu da gündeme geldi. İşte bu önemli soruyu
Prof. Dr. Emre Alkın yanıtladı. 

ÜNLÜ PROFESÖRDEN ÇARPICI YORUM


Merkez Bankası'nın faiz arttırmama kararına rağmen doların yükselişe geçmemesi dikkat çekmişti. Dolar bu karar sonrası 7.30 ile 7.40 arasında hareket etti. Prof. Dr. Emre Alkın bu gelişmeler üzerine dolar kurunun son durumunu değerlendirdi.

"DOLARIN YÜKSELMESİ ÖNGÜRÜLMÜYOR"

Ekonomi Gazetecisi Sami Altınkaya'nın youtube kanalında açıklamalarda bulunan Ekonomi Uzmanı Emre Alkın dolar kurunda sert yükseliş beklenmediğini çünkü buna yetecek veriler olmadığını söyledi. Dolarda düşüşün de pek mümkün olmadığını belirten Alkın'a göre bunun nedeni düşüşten yararlanmak isteyen yatırımcıların dolara rağbetinin artması.  

"ÇOK SERT YÜKSELMESİ İÇİN MECALİ YOK"

Ünlü ekonomistin açıklalarımının önemli kısımları şöyle: "Dolar kurunu soranlar için söylüyorum. Çok sert yükselmesi için mecali yok. Çünkü sebepler ortada. Fakat aşağıya düştüğü zaman da alıcı geliyor. Mesela yurt içi yerleşikler geçen hafta 1 milyar dolar civarında TL’ye dönmüşler ama bu sefer de kurumlar 500 milyon dolar alım yapmış.

Net olarak döviz tevdiat hesapları yarım milyar dolar eksi olmuş. Bu güzel ama yetmez. Yani 230 milyar dolar civarında döviz tevdiat hesabı var.

Bunun geriye düşmesi lazım. Yerli yatırımcıların ‘Bu dolarda da pek bir numara kalmadı’ demesi anlamına geldiği için fiziki olarak talep edenlerin gazını alır. Dolara olan ilginin azakması dövize endeksli hesapların TL’ye doğru dönmesi, efektif olarak dolar alımının azalması, arzın çoğalması, talebin azalması dolar kurunu gevşetir.

Dolar kurunun düşmesi enflasyon üzerindeki baskıyı biraz azaltır. Enflasyon hızlı yükselmezse faiz oranlarında olumlu gelişmeler olur. Bunun için güven vermek dolara olan ilgi ve alakayı doğal yollarla kesmek gerekir”

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.