Dolar ve Euro'yu çok önceden tahmin eden Remzi Özdemir işin sonunun nereye varacağını açıkladı

Dolar ve Euro'yu çok önceden tahmin eden Remzi Özdemir işin sonunun nereye varacağını açıkladı

Bugün gün boyu herkes neden dolar bu kadar yükseldi sorusuna yanıt arıyordu! Merak edilen Yanıt ise Yeniçağ yazarından geldi! Çok çarpıcı detaylar var...

AN İTİBARİYLE HERKESİN GÜNDEMİ DOLARIN YÜKSELMESİ VE DAHA NE KADAR YÜKSELECEĞİ KONUSU. HER KAFADAN AYRI BİR SES ÇIKSADA EN AYRINTILI ANALİZ YENİÇAĞ GAZETESİNDE YAYINLANDI! ÇOK ÇARPICI BİR ANALİZ GELDİ

Döviz kuru artarak yükseliyor. TL bir çok para birimi karşısında değer kaybederken herkes soruyor peki şimdi ne olacak bu kurlar daha ne kadar yükselecek diye.

Muhalefet eleştirilerini artırırken iktidar tarafı ise muhalefetin eleştirilerine genelde sessiz kalmayı tercih ediyor.

Bir çok uzman konuyla ilgili görüşlerini dile getirirken en çarpıcı bilgi ise Yeniçağ yazarından geldi. Yeniçağ yazarı Remzi Özdemir yazdığı köşe yazısında gündemi değerlendirdi ve bu işin sonunun nereye varacağını açıkladı.

Doların yükselişi ne kadar devam edecek?

Nerede duracak?

Remzi Özdemir tüm bu sorulara yanıt verdi..

İşte Yazısından bazı bölümler:

Piyasadan Merkez Bankası’na yanıt: 1 dolar 8 TL

Merkez Bankası geçen hafta beklentilerin aksine faiz artırımı yapmayarak sabit tutmuştu. Piyasanın tepkisi devam ediyor. Dolar tüm zamanların rekorunu kırdı. Peki dolar nerede duracak?

Merkez Bankası siyasetin de etkisi ile piyasanın beklentilerini dikkate almadı ve faizleri sabit tuttu. Ekim ayında 4,9 milyar dolar dış borç ödeyen banka ve özel sektör, panikle dolar almaya başladı. Çünkü Kasım ayında bu sektör için yüklü döviz ödemeleri var.

Kasım’da şirketlerin ödeyeceği döviz cinsi dış borç; 1 milyar 625 milyon, bankaların 3 milyar 765 milyon ve kamunun 522 milyon olmak üzere toplam dış borç 5,9 milyar dolar olacak.

Bu beklenti dahi doların yükselmesine neden oluyor. Nitekim Merkez Bankası’nın faiz kararından sonra piyasadan dolar satın alanların yabancıların yanı sıra yerleşiklerin de ağırlıklı olduğu görüldü. Özellikle bankalar, doların daha da yükseleceği beklentisi ile borç kapatmanın peşindeler. Bu da Merkez Bankası’nın acil bir toplantı yapıp faizleri arttırmadan Türk lirasındaki değer kaybının düşmemesi anlamına geliyor.

Merkez Bankası’nın elinde dolara karşı sadece faiz silahı var. Bu silahı çekmediği sürece dolar yükselecektir. Çünkü Türkiye’nin döviz rezervleri ekside ve yüklü dış borç ödemeleri var.

MERKEZ YANLIŞ YAPTI

Merkez Bankası doların 8 TL’ye ulaşmasının tek sorumlusudur. Geçtiğimiz haftalarda sürekli piyasaya yeni bir faiz artışı olabilir sinyali veren banka, Para Kurulu toplantısında tam tersini yaptı.  Merkez Bankası’nın bu kararı zaten döviz rezervi ekside olan Türkiye’de dengelerin sarsılmasına neden oldu.

SWAP DA YOK!

Türkiye’nin dövize sıkışmasının bir nedeni de başta Katar olmak üzere bazı ülkelerden yapılan swap borçlanmalarının da kesilmesi oldu.  Türkiye bir süredir swap anlaşması yapamıyor.

YAZISININ DEVAMI İÇİN YENİÇAĞ'I ZİYARET EDİN