Dolar yön değiştirebilir Dev bankadan Dolarla ilgili bomba tahmin Dolar düşecek ancak...

Dolar yön değiştirebilir Dev bankadan Dolarla ilgili bomba tahmin Dolar düşecek ancak...

Uluslararası bir bankadan dolar ile ilgili bir iddia ortaya atıldı. Bankanın hazırladığı rapora göre...

Dünyaca ünlü İngiliz asıllı HSBC bankası 2021 yılı içerisinde doların seyrinin nasıl olacağı ile ilgili bir rapor hazırladı. Rapora göre; dolar bu yıl içerisinde 6,50 lira seviyelerine kadar inebileceğini iddia etti.

Dolar Düşmeye Devam Edecek

Joe Biden'ın başkanlık koltuğuna oturması ile birlikte Amerika'da yaşanan olayların yatışması ve dünya çapında başlayan aşılama çalışmaları ile birlikte koronavirüsün de kontrol altına alınacağına dair olumlu hava esmesinin piyasaya güven vereceği ve doların yeniden yükseleceğine dair yorumlar olmasına karşın HSBC Bankası'ndan ilginç bir rapor geldi.

Bugün yapılan Merkez Bankası Para Kurulu Toplantısı'ndan çıkan karar neticesinde herhangi bir faiz artırımına gidilmeyeceği belirlendi. Bu kararın ardından döviz ve altında fiyatların yeniden yükselişe geçeceği öngörülürken HSBC'nin raporu aksini iddia etmeye devam ediyor.

Amerika'da Joe Biden'ın seçim vaatlerinden olan yardım politikasının devreye sokulmasıyla doların değer kaybedeceğini ve 2021 yılı sonunda daha da düşeceğini belirten HSBC raporu, aşılamanın önemine dikkat çekiyor.

Koronavirüs Kontrol Altına Alınınca Piyasa Dengelenecek

Aşılama işleminin yavaş yavaş yapılmaya başlanmasının bile piyasalarda denge sağlamaya yeterli olduğunu belirten rapora göre, dünya çapında koronavirüs aşılarının yapılmaya devam edilmesi ve virüsün kontrol altına alınmasıyla piyasaların düzene gireceğini belirtiyor.

Tüm bunların sonunda doların ciddi anlamda değer kaybedeceğini ve 2021 yılı sonunda da Türkiye'de 6,50 lira seviyelerine kadar gerileyebileceğini belirten HSBC raporu 2022'de doların daha da düşeceğini vurguluyor.

İlgili Haberler