Sadık Şimşek

Sadık Şimşek

Doları Durduracak ve fırsata çevirecek tek çözüm!

Bugün Türkiye kimse itiraz etmesin kimse isyan etmesin bir ekonomik saldırı altındadır. Bu Bir rahip meselesi değildir bu bizzat Türkiye Cumhuriyeti devletini etkisizleştirme projesinin faaliyete geçirilmesinden başka bir şey değildir.

15 Temmuz olayının 2.versiyonudur. Hükümetin ise atacağı adımlar oldukça önemlidir. Bugün kuşkusuz bu saldırıların en büyük hedefi Türkiye'den çok Ak Parti iktidarıdır.

Seçimle deviremedikleri iktidarı darbeler ve ekonomik savaşlar yoluyla devirmek isteyen çılgın bir düşman grubu var karşımızda.

Tabii ki bunlara destek veren yerli işbirlikçilerinide saymak gerek. Bugün Doların bu duruma gelmesine sevinen sayısız ahlaksız cirit atıyor.

Tef çalıp oynamadıkları kalan bu üç buçuk azınlık emin olun Türkiye'nin felakete sürüklenmesine değilde Erdoğan'ın gideceğine kendini inandıran aptal bir topluluktan başkası değil.

Erdoğan'ın düşmanı her kimse onun dostu oluyorlar.

Bir Bakıyorsunuz bu grup 17 - 25 Aralıkta FETÖ propagandalarına alet olmuş.

Bir bakıyorsunuz HDP'yi meclise taşımak için çırpınır olmuş.

Şimdi ise en sıkı ABD'ci kesildiler başımıza.

Bir yandanda yurt dışında iş yapan bir grup varki onların bazıları işte en tehlikelisi.

Türkiye'den ucuza aldıkları ürünleri yurtdışında Euro Dolar kuru üzerinden sattıkları için ha bire kriz pompalıyorlar.

Dövizin tek bir kuruş bile artması bu grubun işine geliyor elbette.

Peki Ama Türkiye böylesine bir savaşın eşiğindeyken ne yapacak ? Yastık altındaki dövizler altınlar sizce çözüm olur mu ? Evet belki minik bir çözüm olabilir tabii ki varsa  böyle bir yatırım.

Sanmıyorum ki kıt kanaat geçinen milletin birikimi olsun.

Çözüm nedir o halde diyorsanız alın size çözüm.

1 : Kurumlar Vergisini bir an önce Türkiye yüzde 10'lar seviyesine indirerek yabancı yatırımcının önünü açmalıdır. Evet Türkiye'ye hızlı bir sermaye girişi için bu oldukça önemlidir. 

2 : Türkiye Cumhuriyeti Devleti bir an önce yurt dışında derneklere vakıflara verdikleri destekleri büyük ölçüde kesmeli ve bunun yerine üretime dayalı sektörlerde milli şirketler kurarak faaliyet yürütmelidir. Kuşkusuz Kültür diplomasiside oldukça önemlidir. Ama festivallere pikniklere veya konserlere harcanan paralar üretimden daha önemli olamaz.

Yurt dışında çeşitli ülkelerde kurulacak ve desteklenecek milli şirketler Türkiye ekonomisi için bir can suyu olacaktır.

3 : Daha öncede bu maddeyi yazdım ama tekrar yazıyorum. Cumhurbaşkanı Erdoğan hemen bir talimat vermeli ve THY biletlerini yüzde 50 oranında hatta daha da düşük bir oranda indirimli olarak satışa sunmalıdır. Gerekirse ek seferler düzenlenmeli gerekirse diğer uçak firmalarıyla anlaşılmalı ve bir an önce Dünya'nın dört bir tarafından Türkiye'ye daha fazla turist ve daha fazla gurbetçinin gelmesi için girişim başlatılmalıdır. 

Pegasus belirli aralıklarla yüzde50 indirim yapmaktadır ve bu indirim sayesinde Türkiye'ye bir çok kişi gelmekte ve piyasaya kuşkusuz döviz sokmaktadır. O nedenle THY de hemen bu girişimi başlatmalı ve Türkiye'ye daha fazla yolcu getirmek için düğmeye basmalıdır.

4 :  TL'yi daha değerli hale getirebilmek için hemen harekete geçilmeli : Evet kulağa hoş gelmiyor ama faizler artırılmalı. İnsanların elindeki TL'nin daha fazla gelir getirebildiğine inanarak yastık altındaki paralarını dövizlerini TL'ye yatırmasının tek bir yolu var. Yani TL’nin değer kazanması “cazip” hale getirilebilmesi için en önemli yol faizdir.

Unutulmamalıdır ki Hepimizin aynı gemide olduğu zorluklarla dolu bir yolculuktan geçmekteyiz. TL’nin dolara karşı saat saat değer kaybettiği bu dönemde bir olmak ve beraber olmaktan başka çaremiz yoktur ve olamazda.

Sadık Şimşek -  İnstagram : www.instagram.com/gidilesinet

Önceki ve Sonraki Yazılar