Doların Neden Yükselişe Geçtiği Anlaşıldı Döviz Kurunda Büyük Hareketlilik

Doların Neden Yükselişe Geçtiği Anlaşıldı Döviz Kurunda Büyük Hareketlilik

Döviz kurundaki hareketlilik korkuttu! Dolar güne 8,30 TL'den başladı ancak gün içerisinde 8,50 TL'yi gördü. Dolardaki yükseliş ve Türk Lirasının bu kadar değer kaybetmesini ise analistler yorumladı...

Gün içerisinde büyük bir yükseliş yaşayan Dolar yatırımcı ve vatandaşları korkuttu. Sebebinin ise ABD enflasyonundaki beklenmeyen yüksek rakam olduğu öğrenildi.

Dünya çapında da gündem olan ABD Nisan ayındaki enflasyon rakamları açıklanınca piyasalar alt üst oldu. 2008 ekonomik kriz döneminde en son bu kadar yüksek seviyede çıkan enflasyon rakamı, beklentilerden de yüksek çıktı. Dow Jones analistleri ABD Nisan ayı enflasyon rakamları sonucuna göre ekonomistlerin çoğu toplam enflasyonun yüzde 3,6'lık bir oranda olacağını düşünüyordu. Ancak Nisan ayı enflasyon rakamı beklenenin çok üzerinde çıktı. Yapılan açıklamaya göre enflasyonun yüzde 4.2 olduğu ortaya çıktı.

Bu durum da altın ve endekslere satış getirdi. ABD'nin on senelik tahvilleri ise 1.68'den işlem görüyor. 

Ancak enflasyonun tek etkisi bu olmadı. ABD'nin yüzde 4,2'lik enflasyon oranı nedeniyle Türk Lirası da çok fazla değer kaybetti. ABD on yıllık tahvillerin faizinin de 1,68'e çıkması da Asya piyasalarında doların 8.440 TL'ye kadar yükselmesine yol açmıştı. Şu anda ise dolar 8,50 TL'den işlem görüyor.

Başta Amerika Birleşik Devletleri'nde olmak üzere enflasyon bazlı baskılar nedeniyle merkez bankalarında sıkıştırma adımları tahmin edilenlerden daha öncesinde atılabileceğini dile getiren analistler bir yandan da tahvil ve döviz kurlarının piyasasında büyük bir hareketlilik yükseldiğini belirtti.

TÜFE verileri takip edilecek

Amerika Birleşik Devletlerinin enflasyon verisinin piyasaların yönünü belirlemede etkili olacağı tahmin ediliyor. Buna göre Avro Bölgesinde sanayi üretimi ile beraber ABD'de de Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE) verileri analistler tarafından takip edilecek.

ABD'nin Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE) verileri de Nisan ayında Eylül 2011'den bu yana en yüksek seviyeye çıkabilir. Nisan ayı için ABD TÜFE tahminleri ise yıllık olarak  yüzde 3,6 oranında olacağı tahmin ediliyor.

En Yeniler