Dolarla İlgili Ürperten Yorum Geldi! İlerleyen Dönemde Çok Sert Bir Şekilde...

Dolarla İlgili Ürperten Yorum Geldi! İlerleyen Dönemde Çok Sert Bir Şekilde...

Dolar ile alakalı olarak çok ürküten bir yorum geldi. Düşsün diye bu kadar faiz yaptık ama... Her şey tersine dönebilir! Ekonomist uyardı, yatırımı olanlar dikkat etsin! Dolarla ilgili çok korkutan yorum!

Dolar düşüyor diye seviniyorken bugünkü kurda 7 TL barajından aşağı düşen dolar, tekrar 7,03 seviyelerine geldi. Sebebi ise yarın Merkez bankası tarafından yapılacak olan faiz açıklaması. Ancak konu ile ilgili olarak Yeniçağ gazetesi ekonomi yazarı Evren Devrim Zelyut'tan çok korkutan bir yorum geldi. Dolar her an sert bir şekilde yükselebilir, yatırımı olanlar dikkat etsin. 

Korkutan teori...

Kritik analizi gerçekleştiren ekonomist Evren Devrim Zelyut, doların aniden yükselebileceğini dile getirdi. Sebebi ise ülkeye giren sıcak paranın tekrar yurt dışına çıkacak olması. Bu hareket sonrasında doların sert bir şekilde düşeceğini dile getiren Zelyut'a göre politikanın çok daha farklı olması gerekiyor.

Faizler düştüğü anda geri çekecekler

Zelyut'un teorisine göre, şu anda yüksek faizler sayesinde ülkeye sıcak para girişi yapıldı. Para baronları, yüksek miktarda yatırımlar yaparak ülkeye döviz getirdiler. Baronlar yüksek faizden faydalanma amacıyla ellerindeki dolarları sekiz liranın da üstünde bir miktara sattılar. Bu şekilde eğer faizler düştüğü anda bir geri çekilme hareketi olacak Yani faizler tekrar düştüğünde Türkiye'yi büyük bir dolar kuru yükselişi bekliyor.

Konut sektörü büyük endişe içerisinde

Artık çığırından çıkmaya başladı diyen Zelyut, özellikle yükselen faizler ile çöken konut satışlarına değindi. Yeni bir faiz artışında konut sektörünün yok olacağını açıklayan Zelyut, hükümete beton değil üretim politikası benimsemesi için çağrıda bulundu.

Zelyut her problemin yanında bir de model problemi yaşadığımızı dile getirerek konut ve inşaat sektörü için acilen bir dönüşüm getirilmesi gerektiğini açıkladı. Denge, borç ve üretim krizi üçgenine bir de hatalı model krizi eklendiği için mutlaka önlemler alınması gerektiğinin altını çizen Zelyut, ne yapılacağını da dile getirdi. Zelyut'a göre, hükümetin karar vererek inşaat yerine yapısal bir dönüşüm kararı alarak yeni sektörler ortaya koyması gerektiğini açıkladı. 

İlgili Haberler