Dolma Pişirirken Bilmeniz Gereken Tüm Püf Noktalar! Dolmayı İyi Pişirmenin Sırrı

Dolma Pişirirken Bilmeniz Gereken Tüm Püf Noktalar! Dolmayı İyi Pişirmenin Sırrı

Dolma yapabilmek mutfakta artık ustalaşmanın göstergelerinden biridir. Parlak, leziz dolmaların sırrı ise bir kaç noktaya dikkat etmekten geçiyor. Dolmanın daha lezzetli olması için yapılması gerekenler..

Dolma kolay bir yemek değildir. Daha pilavı lapa yapmaktan kurtaramazken, kapalı pek çok dolma içerisindeki iç harcı eşit bir şekilde pişirmek yetenek gerektiriyor gibi görünebilir ancak aslında sadece bir kaç noktaya dikkat etmek yeterli olacaktır.

İlk adımda manavdan dolmaları alırken yapılması gerekenlere bakalım. Manava gittik, yeşil biberleri inceleyelim. Kabuklarının ince olması daha taze olduklarını gösterir. Bu da pişme esnasında daha kolaylık sağlar. Biberleri çekerken mutlaka eldiven kullanmaya da özen gösterelim, koronavirüs nedeniyle zaten her markette eldiven mevcut.

Renkli biberlerle güzel bir sunum yapın

Eğer misafirler gelecekse farklı renkten biberlerle de güzel bir gösteri yapabilirsiniz ancak dediğimiz gibi, önemli olan taze olmaları. yanınıza bir poşet de domates alın, pişirme esnasında bize yardımcı olacaklar.

Pirinçleri, yani  iç harcın ana malzemesini çoğu kişi üşense de kesinlikle bol su ile yıkamak gerekiyor. Hatta bu suyu kaynatmadan ısıtarak kullanın. Koca bir leğenin içerisinde pirinçlerinizi nişastasından ayırın. Fazla karıştırmamaya da özen gösterin, amaç nişastadan tamamen kurtulmak değil, oranını azaltmak.

Acı tadı önleyin

Biberlerin kapaklarını çıkarmaya sıra geldi. Bıçakla uğraşmayın, sıkıca kapak kısmını kavrayarak içeri çökertin ve çıkarın. Kapakları saklamayın ve çöpe atın. Bu saplar acı bir tat içerdiğinden dolayı kullanmak yemeğin tadına kötü etki edecektir. Bunun yerine aldığımız domatesleri kullanacağız. Bol suyla yıkanan domatesleri ister kabuklu ister kabuklarını soyarak enine doğrayalım.

Biberlerin içerisindeki beyaz kısımlardan tamamen kurtulalım. Acı bir tada sahip oldukları için iç harca da bunu bulaştıracaklardır. Dizme esnasında ise kesinlikle yatay olarak biberleri tencerede konumlandırmayalım. Bunun yerine dikine dizelim, u şekilde eşit olarak pişeceklerdir.

Görüntüye müdahale etmek mümkün

Biberlerin ışıl ışıl parlamaları için de birazcık kapağı aralık bırakalım. Ayrıca iç harcın içerisine biraz şeker ve biraz da acı eklemek çok farklı ve vazgeçilmez bir tat ortaya çıkaracaktır. Şimdiden afiyet olsun.

İlgili Haberler