Dolma Yaparken Bilmeniz Gerekenler! Biber Dolmasının İçinin İyi Pişmesi İçin İşte dolma Tarifi

Dolma Yaparken Bilmeniz Gerekenler! Biber Dolmasının İçinin İyi Pişmesi İçin İşte dolma Tarifi

Biber dolmasının eşit ve güzelce pişmesi için gereken tüm püf noktaları tek tek açıklıyoruz! Nefis biber dolmasının en lezzetli hali olan zeytinyağlısını pişirmek için en etkili tarif! Akşama ne pişirsem derdinize deva olacak...

Hem pirinçleri eşit pişirecek hem de parlak ve leziz dolma biber yapmak için en ayrıntılı tarifi veriyoruz. Birebir uygulanması halinde müthiş bir lezzet şöleni sizi bekliyor.

Zeytinyağlı Biber Dolması İçin Hangi Malzemelere İhtiyaç Var?

Manavdan on tane orta boyda dolmalık biber alalım, üç tane yine orta boyda kuru soğanla beraber, bir tane de domates kullanacağız. Bir buçuk su bardağı pirinç ve 3/4 su bardağı da sıcak suya ihtiyaç olacak. Altı yemek kaşığı kadar zeytinyağı ve bir tatlı kaşığı tuzun yanında baharat olarak yine bir tatlı kaşığı nane, yarım çay kaşığı yenibahar ve aynı oranda karabiber gerekecek. Yarım tatlı kaşığı toz şeker kullanacağız.  Bir yemek kaşığı kuş üzümü ve iki yemek kaşığı dolmalık fıstıkla dolmaya tat katacağız.

Zeytinyağlı Biber Dolması Tarifi Nasıl Yapılır?

Saplarını çıkardığımız dolmalık biberlerin iç kısımlarını da iyice temizleyerek bol suda yıkayalım. Sonrasında sularını süzelim İçlerine de hafifçe tuz atalım ki suyunu iyice çeksin. 

Bir yandan da domatesi dolmalara kapak olacak şekilde iri iri doğrayalım. On tane kapak gerekecek. Soğanları küp halinde doğrayalım kenara ayıralım. Ardından da kuş üzümlerinin saplarını ayıklayıp sıcak suya bırakalım. Bu şekilde kumlarından arınacak ve şişeceklerdir. Bol suda yıkayıp süzdüğümüz pirinçleri köşede bekletelim.

Pilav tenceresinde kızdırdığımız zeytinyağı üzerine önce soğanları atalım ve fıstıkları atalım, renk alınca üzerine pirinç, sudan ayırdığımız kuş üzümü, tuz, toz şeker, nane, karabiber ve yenibaharları atalım. Üzerine sıcak su ekleyip kısık ateşte pişmeye bırakalım. Pirinçler suyu çektiğinde hafif diri kalmalı çünkü bir kez daha pişecekler.

Dolma harcını biberlere paylaştıralım. Şişme payını bırakmayı unutmayalım ve domateslerle kapaklarını kapattığımız dolmalarımızı dik olacak şekilde tencereye dizelim. Zeytinyağı ile sıcak su karışımını  dolamaları yarılayacak şekilde dökelim. Kapağını kapattığımız tencereyi kısık ateşte 30 dakika kadar pişirelim. Afiyet olsun.

İlgili Haberler