Dolmalık Biberden Kızartma Tarifi - Soslu ve Nefis Lezzetiyle Karışık Kızartma

Dolmalık Biberden Kızartma Tarifi - Soslu ve Nefis Lezzetiyle Karışık Kızartma

Dolmalık biberi de kızartarak yiyebilirsiniz. Hatta karışık sebze kızartmasının içerisinde dolmalık biber çok lezzetli oluyor. Evdeki malzemeleri kullanarak hazırlayabileceğiniz harika kızartma tarifi yazımızda...

Nefis dolmalık biber ile doldurmalı kızartma tarifi yazımızda. İçerisine isterseniz başka malzemeler de ekleyebileceğiniz sebze kızartmalarına en çok çocuklarınız bayılacak. 

Dilerseniz kızartmanızı güzelleştirmek için yanında sarımsaklı yoğurt ya da sade yoğurt servis edebilirsiniz. Üzerine dökeceğiniz sarımsaklı domates sosuna salça ekleyerek daha tatlı bir lezzet yakalayabilirsiniz. Değişik baharatlar kullanarak da tadına ilginç bir dokunuş yapabilirsiniz...

Dolmalık Biber İçinde Karışık Kızartma Tarifi İçin  Hangi Malzemeleri Kullanacağız?

Üç tane patlıcan, üç tane orta boyda patates, yedi tane sivri biber, üç tane de kapya biber ve on beş tane orta boyda dolmalık biber gerekli olacak. Kızartmak için biraz tereyağını köşede bulunduralım. Sos olarak ise beş tane domates, iki diş sarımsak biraz sıvı yağı ile istenilen oranda tuz kullanacağız.

Dolmalık Biber İçinde Karışık Kızartma Tarifi Nasıl Yapılıyor?

İlk adımda tüm sebzeleri alalım ve güzelce yıkayalım. Bol suyun altında yıkadığımız patlıcanı alalım ve alacalı şekilde soyalım. Ardından küpler halinde doğrayıp biraz tuzlu suda bekletelim. O beklerken patatesleri soyalım ve bunları da küp küp doğrayalım. Tüm sebzelerin boyutlarının aynı olmasına dikkat edelim. Sonrasında ise kırmızı biberleri doğrayalım ve sonunda da yeşil biberleri doğrayalım. Dolmalık biberleri bekletelim.

Patlıcanları sudan çıkaralım ve suyunu sıkalım. Ardından tavanın altını yakıp sıvıyağını ekleyelim. İlk adımda patatesleri kızartalım ve kevgirle alıp borcama yerleştirelim. Sonrasında patlıcanlarımızı güzelce kızartalım ve aynı şekilde borcama alalım. Kırmızı biberleri de kızarttıktan sonra yeşil biberleri kızartıp köşeye alalım.
Karışımı tuzlayalım ve birbirine karıştıralım. Ardından dolmalık biberleri kızartıp soğutalım. Kızarttığımız diğer malzemeleri ise bu biberlerin içerisine dolduralım. 

Domateslerin kabuklarını soyarak rendeleyelim. Sarımsaklı bir halde pişirip sos olarak hazırlayalım. Ardından bu sosu biberlerin üzerinde gezdirelim. Afiyet olsun.

İlgili Haberler