Domates Konservesi için Uzmanlardan hayati Uyarı Geldi! Yerken bu tehlikeye dikkat ediniz

Domates Konservesindeki tehlikeye dikkat etmelisiniz. Sağlığınız için dikkat etmeniz gereken çok önemli bir uyarı var...

Domates Konservesi için Uzmanlardan hayati Uyarı Geldi! Yerken bu tehlikeye dikkat ediniz
Yayınlanma Tarihi : 29 Mart 2021 14:00

Adana’da aynı aile içerisinden 4 kişinin hayatını kaybetmesi sonrasında domates konservesinden şüphelenirken, Uludağ Üniversitesi Ziraat Fakültesi’nde Gıda Mühendisi olarak görev yapan Prof. Dr. Mihriban Korukluoğlu, konserveler ile ilgili vatandaşları uyardı.

Prof. Dr. Mihriban Korukluoğlu, Gıda zehirlenmelerinin genelde evde yapılan konservelerden kaynaklandığını bildirerek, ‘’Gıda zehirlenmeleri bazı mikroorganizmaların sayılarının fazla olması sebebiyle ya da sonradan oluşturulan toksinlerden kaynaklanan hastalıktır.

Gıda zehirlenmeleri genelde evden yapılan konservelerden olmaktadır. Adana’da meydana gelen gıda zehirlenmesinde aynı aileden 4 kişi hayatını kaybetmiştir ve bunun sebebi de domates konservesinden kaynaklanmıştır’’ sözlerini ekledi.

Konserveden kaynaklanan gıda zehirlenmelerinde ilk belirtilerin kusma, bulantı ve göz kapağını kullanamama gibi durumların olduğunu belirten Mihriban Korukluoğlu,’’ Ardında bazı organlarda felç meydana gelir. Felç geçiren hasta kurtulmuş olsa bir tedavisi 6 ay sürebilmektedir. Bu noktaya gelmeden mutlaka hastaneye gidilmelidir.

Bu belirtilerin başladığı andan itibaren hekime ulaşılmalıdır. Eğer gidilmezse sonuçlar çok ağır olur. Bu sorunla karşılaşmamak için evde yapılan konservelerden sakınılmalıdır. Bu zehirlenme ticari olarak satılan konservelerde çok az görülse de konservenin son tüketim tarihi kontrol edilmelidir.

İçerisindeki renk değişimi kontrol edilmeli ve konservenin kapağında şişmenin olmaması gerekmektedir. Evdeki konservelerden vazgeçemeyenlerin de konservenin içerisine tuz ve karabiber ekleyerek mikroorganizma üremesinin önüne geçilmelidir. Bu tedbirler basit olup sonsuz şekilde etkili değildir.’’ dedi.

Özellikle son zamanlarda konserve ürünlerin üretimi ve tüketimi oldukça artmış durumda. Kolay ve kullanışlı olarak görülen bu gıda ürünleri, birçok alanda birçok kişi tarafından tüketilmektedir. Her ne kadar sevilerek tüketilse de dikkat edilmesi gerekmektedir. 4 kişinin hayatını kaybetmesine domates konservelerinin sebep olduğu düşünüldüğünde, konservelerin tüketilmesi 1 kez daha düşünülmelidir.

Ticari olarak satılan konserveler ev yapımı konservelere nazaran daha az risk taşısa da dikkat etmekte oldukça fayda vardır. Son kullanma tarihi, içerisindeki gıdanın rengi ve kapağın şişmesi gibi durumlarda tehlikeyi sezmeniz gerekmektedir. Böyle durumlarda kesinlikle tüketilmemelidir. Evde yapılan konserveleri tüketmek isteyenler ise konservenin içerisine tuz ve karabiber ekleyerek, mikroorganizma üremesine engel olmalıdır.

Sitemizde yayınlanan haberler A.A ve İHA gibi ajanslardan derlenebildiği gibi Özel Haberlerimizde yayınlanmaktadır. Sitemizden Aktif Link verilmeden  hiç bir içeriğin kopyalanmasına izin verilmez...

İlgili Haberler