Domates, Patlıcan ve Biber Satın Alırken Dikkat Edin! Sağlığımızla Böyle Oynuyorlar

Manavdan veya pazardan sebze-meyve alırken dikkat etmeniz gereken önemli bir uyarı var! Eğer domates ve patlıcan aynı zamanda biber alıyorsanız bu püf noktalarını atlamayın!

Domates, Patlıcan ve Biber Satın Alırken Dikkat Edin! Sağlığımızla Böyle Oynuyorlar
Yayınlanma Tarihi : 03 Temmuz 2021 17:45

Bugün sizler için yemeklerin olmazsa olmazdı domates, biber ve patates hakkında bir kaç bilgi vereceğim. Vereceğim bu bilgiler sayesinde yemeklerinizin hatta salatalarınızın anında daha lezzetli olduğunu fark edeceksiniz. Elbette, mutfakta kullanım alanı çok yaygın olan patlıcan hakkında da bir kaç bilgiyi sizlere sunacağım. 

Saydığım bu sebzeler neredeyse her gün kullanılıyor. Özellikle yaz aylarında kızartmadan tutunda salataya kadar hepsi sık sık bir araya geliyor. Kendinizin ve çocuklarınızın sağlığını düşünüyor ve kaliteli ürünler tüketmesini istiyorsanız bu tüyolara kulak verin.

Taze Sebze Nasıl Anlaşılır?

Sebze hem yemek hem de salata için kullanılırken mutlaka tazesini almak gerekiyor. Sebzenin tazeliğinin anlaşılması aslında en önemli üç şey his, görüntü ve kokusu oluyor. Baktığınızda rengin canlı olması, diri bir his vermesi ve taptaze kokması zaten kendisini ele verecektir. Özellikle domateste koku ve renk ön plana çıkıyor. Zaten yumuşak bir meyve olan domates ezilmişse tercih edilmez. Ancak sapını koklayarak domatesin lezzetli olup olmadığı anlaşılabilir. Erkenden dalından koparılan domatesler maalesef güneşten yeterli verimini alamayarak olgunlaşmadığından dolayı tadı da kalmıyor.

Domateslerin Tadı Niye Kötü?

Son zamanlarda herkesin fark ettiği üzere zaten domateslerin tatları güzelliğini yitirdi. Amerika'da yapılan bir araştırmaya göre ise domatesin tadını kaybetmesinin iki sebebi var. Birincisi çok fazla domates bir arada yetiştirildiği için besin içeriği dağılım sağlıyor ve tat da buna göre azalıyor. İkinci sebep ise fazla olgunlaşmasına izin verilmemesi. Uzun süre hasat zamanı kalabalıklaşan dünya nüfusu için beklenemez konuma geldiği için hormonlarla ya da başka etkilerle domatesler süresinden daha önce toplanıyor. Bu da domateste tat kaybına yol açıyor.

Biber ve Patates Seçmenin İncelikleri

Patates seçmek için ise marketlerde sunulan eldivenlerden takıp biraz sıkın. Gevşek yapıdaki patates sıcaktan kötüleşmiştir. Diri olması gereken patatesin yeşil olması ve filizlenmesi bayat olduğu ve biraz da tüketiminin tehlikeli olduğu anlamına geliyor. Aklınızda bulunsun, sarı rengi yoğun olan patatesler kızartılmaya daha müsait olanlardır, çok yağ çekmezler. Biber seçerken de fazla kalınlaşmamış olmasına dikkat edin. Zaten biber yemyeşil parlak rengi ile kendisini ele verecektir. Boyutunda da fazla büyükleri değil orta ya da küçük boyluları tercih edin.

Patlıcan Yemeği İçin En Doğru Seçim...

Patlıcan seçimi de kafa karıştırabilir ancak verilen plastik eldivenleri kullanmaktan patlıcan seçiminde sakın çekinmeyin. Patlıcanlar yanıltıcı gibi görünseler de sıkı ve küçük olgunlaşmamış olanlar seçilebilir. Biraz sıkarak kontrol sağlayın, eski haline dönen patlıcan tazedir ancak içine göçen patlıcandan hayır beklemeyin.