Domates ve Maden Suyu Karışınca

Domates ve Maden Suyu Karışınca

uzmanlar mevsime özel hazırlanacak bazı içeceklerin vücut için ilaç etkisi göstereceğini belirtiyor.

Sıcak havalarda vücudun en önemli ihtiyacının su olduğunu belirten Özge Akar, “Siz terlemediğinizi düşünseniz de hava sıcaklığı ve nemin etkisiyle, deri, solunum, idrar ve dışkı ile normalden fazla su kaybı olur. Bu kayıp elektrolit kaybı ile beraber, tansiyon dengesizliği, baş ağrısı ve halsizlik yorgunluk yapabilir. 

Sıvı tüketimi, mide ve bağırsak hareketliliği kadar, böbreklerin temizlenmesi açısından da büyük önem taşır. Bu nedenle gün içinde, porsiyonlara bölünmüş olarak 12 bardak su ve/veya sıvı içecek tüketilmesi tavsiye edilir. Genelde sabah oda ısısında olan bir bardak suyun içilmesi gece dinlenme sürecinde olan midenin hafifçe hareketlenmesini sağlar” dedi. 

Kadınların günde 2 litre, erkeklerin ise 2,5 litre su ihtiyacı olduğunu belirten Özge Akar, “Su tüketmek zor geliyorsa suyun içine bir-iki damla meyve suyu veya taze meyve parçaları, nane ve limon ekleyerek için. Ayrıca soğuk bitki çayları, şekersiz olarak meyvenin kendiyle pişmiş kompostolar, limonata, ayran, kefir ve soda doğru seçimlerdir” diye konuştu. 

Beslenme ve Diyetetik Uzmanı Akar yaz mevsimi için şu içecekleri önerdi: "Köpüklü elmalı limonata tarifi: Taze sıkılmış elma suyu, biraz limon suyu, taze nane veya fesleğen maden suyu ile karıştırılabilir.

Light limonata tarifi: Şeker yerine doğal tatlandırıcı stevia kullanarak, limon suyu, limon kabuğu rendesi ve bol buzlu su ile kalorisiz bir limonata hazırlayabilirsiniz. 

Maden suyu ve domates suyu tarifi: Taze hazırlanmış domates suyunu, biraz limon ve maden suyu ile karıştırabilirsiniz.

Domates Suyu Zayıflatırmı? Domates Diyeti Faydaları: Yukarıda da bahsettiğimiz gibi lifli yapısı sayesinde tok tutar ve içerisinde ki vitamin ve mineraller sayesinde vücuda gerekli enerjiyi sağlar. Bunların yanında vücutta biriken atık maddeleri atarak sindirimi kolaylaştırır. Ayrıca domates kürü göbek yağlarından ve iç organların çevresinde biriken yağlardan da hızlı bir şekilde kurtulmanızı sağlıyor.