DSÖ Uyardı! Genç yaşlı demeden 4 kişiden birinde artık...

DSÖ Uyardı! Genç yaşlı demeden 4 kişiden birinde artık...

Dünya sağlık örgütü büyük bir uyarı yaptı. Yeni yayınlanan rapora göre dünya üzerindeki her dört kişiden birinde bu durum görülecek. Erkenden önlem alınmazsa bakın dünya nasıl bir sağlık sorunu ile karşı karşıya kalacak?

Dünya Sağlık Örgütü ortaya koydu. Otuz yıl içerisinde iki buçuk milyar insan tam ya da kısmi olarak işitme kaybı yaşayacak. 

Dünya Sağlık Örgütünün yeni paylaştığı bir rapora göre ileride işitme kaybı küresel anlamda bir sağlık problemi olacak. Yayınlanan rapor içeriğine göre sadece otuz yıl içinde dört kişiden biri işitme kaybı yaşayacak. 

Hijyene dikkat edilmeli

Yaklaşan tehlike korkutuyor. işitme kaybı yaşayanlarda ilerleyen yıllarda yaşanan artışı önlemek için Dünya Sağlık Örgütü yayınladığı raporda kişisel hijyen ve temizliğe mutlaka dikkat edilmesi gerektiğini açıkladı. 

Yedi Yüz Milyon İnsan Sağır Olacak

Toplamda iki buçuk milyar insanın kısmi ya da tam işitme kaybını yaşayacağı öngörülen rapora göre, yedi yüz milyon kişi de tam olarak işitme yetisini yitirecek.

Örgütün açıklamalarına göre ileride sağlık sorunu olabileceği öngörülen bu duruma karşın işitme kayıpları ile ilgili olarak tedavi şekillerinin geliştirilmesi gerektiğini vurguladı. 

Diğer yandan örgüt, hijyenin yanında kızamık ve menenjit aşılarının işitme kayıplarında yüzde altmışlık bir oranda azaltma yaratabileceğini belirtti. Özellikle yeni doğan çocuklarda ortaya çıkan orta kulak iltihabı için erken teşhisin de önemli olduğu ortaya kondu. 

Kulaklara dikkat, müziği kulaklıkla dinlemeyin

Raporda belirtilen diğer bir önlem ise fazla gürültülü ortamlardan uzak durmak. Kulağın hijyeni özellikle önem taşıyor.  İşitme kaybına yol açtığı bilinen diğer bir etmen de kulaklıkla yüksek sesle müzik dinlemek. Bir zaman sonra baş ağrısına neden olan bu duruma karşı kulaklıkla müzik dinleme süresi azaltılırken bir yandan da şiddeti azaltılmalı.

İşitme sağlığı hem sosyal anlamda hem iş hayatında çok önemli

Kulak sağlığı kişiler arası iletişimde büyük önem sağlamaktadır. İlerleyen zamanlarda iletişimin önemli olduğu bir çağda nüfusun dörtte birinin işitme kaybı ile mücadele etmesi de iş hayatında ve sosyal hayatta çok büyük sıkıntılar doğuracaktır.