• BIST 102.715
  • Altın 223,931
  • Dolar 5,2843
  • Euro 5,9542
  • İstanbul 6 °C
  • Ankara -1 °C
  • İzmir 6 °C

Düğünler yazdan kışa kayıyor

Düğünler yazdan kışa kayıyor
Ramazan ayı ve ekonomik şartların ağırlaşması sebebiyle düğün organizasyonları yaz aylarından kış aylarına kaydırılıyor

Türkiye'de düğünlerin en yoğun gerçekleştiği yaz ayları tahtını kışa kaptırıyor. Ramazan ayının yaza gelmesi, yoğunluk sebebiyle arzu edilen tarihlerde düğün mekânı bulunamaması, artan fiyatlar ve diğer ekonomik faktörler çiftleri kış aylarında düğün yapmaya yöneltti.

Verilere göre Türkiye’de her yıl ortalama 600 bine yakın çift evleniyor. Evlenmenin maliyeti ortalama 50 bin TL'yi bulurken, sektörün büyüklüğü 30 milyar liraya ulaştı. Türkiye'de erkeklerin ortalama 27, kadınların ise 23 yaşında evlendiğini belirten Grand Cevahir Hotel & Convention Center Genel Müdürü Ahmet Küçükbaşkan, çiftlerin düğünlere kişi başı 30 ila 110 avro arasında harcama yaptığını söyledi. Ramazan ayının etkisi ve ağırlaşan ekonomik şartlar sebebiyle çiftlerin artık kış aylarında düğün yapmayı tercih ettiğine dikkat çeken Küçükbaşkan, “Ramazan ayının düğünlerin en yoğun şekilde yapıldığı yaz aylarına denk gelmesi, dolar/avro kurundaki artış, yaz aylarında düğün mekânlarına olan yoğun talep ve bu sebeple yükselen fiyatlar çiftleri kış aylarında düğün yapmaya yönlendiriyor. Otelimizde düğün yapmayı arzu eden çiftlerimizi geri çevirmek istemediğimizden dolayı, kış aylarında veya ilkbahara geçişte düğün önerileri sunduk. Öneri sunduğumuz pek çok çift, ocak ve şubat aylarına rezervasyonlarını yaptırdılar. 2016 yılında pek çok otel ve düğün mekânı düğün sezonuna erken bir ‘merhaba’ dedi” açıklamasında bulundu.


Kapadokya çifte balayı yapacak 
Kapadokya bölgesinde turizmciler, dünyaevine yeni giren ve farklı bir balayı geçirmek isteyen çiftlere yöneldi. Göreme Turizm Geliştirme Kooperatifi Başkanı Mustafa Durmaz, yerli ve yabancı turistlerden balayı için ön rezervasyonlar alınmaya başlan
dığını belirterek, "Bölgedeki tüm oteller birkaç odasını balayı odası olarak hazırladı. Bu odaların iç tasarımları daha farklı. Kapadokya’da balayı turizmine yerli ve yabancılar ilgi göstermeye başlıyor" dedi.  
Önder ÇELİK - Türkiye gazetesi

Kaynak: Haber Kaynağı
Diğer Haberler
EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ
Tüm Hakları Saklıdır © 2011 Ulusal Post | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Haber Yazılımı: CM Bilişim