• BIST 102.715
  • Altın 224,675
  • Dolar 5,2843
  • Euro 5,9542
  • İstanbul 4 °C
  • Ankara -2 °C
  • İzmir 5 °C

Dünya Çapında Ünlü Yazı Ustaları İstanbul’da Buluştu

Dünya Çapında Ünlü Yazı Ustaları İstanbul’da Buluştu
Dünyaca ünlü yazı yazma sanatı ustalarının bir araya geldiği "Uluslararası Kaligrafist" etkinliği Küçükçekmece'de düzenlendi.

Dünyaca ünlü yazı yazma sanatı ustalarının bir araya geldiği "Uluslararası Kaligrafist" etkinliği Küçükçekmece'de düzenlendi.

Yazı yazmanın ustaları olarak bilinen dünyaca ünlü kaligrafistler, Küçükçekmece Belediyesi tarafından Sefaköy Kültür ve Sanat Merkezinde düzenlenen etkinlik ile bir araya geldi. Etkinliğe, akademisyenler, ulusal ve uluslararası kaligrafist duayen sanatçılar ve çok sayıda sanatsever katıldı. Sergi öncesinden düzenlenen panelde yazı sistemleri ve yazı öğeleri kullanılarak geliştirilen, sıklıkla dekoratif amaçla kullanılan kaligrafi sanatının ne demek olduğu anlatıldı. Güzel yazı yazma sanatı olarak bilinen bu sanatı icra eden kişilere kaligraf veya hattat dendiği ifade edilen panel de medeniyetlerin kendi alfabelerindeki benzer harfler incelendi. Etkinlikte ayrıca sergi ve vatandaşların katılabileceği kaligrafi workshop çalışması düzenlenecek.

"Atatürk'ün batı uygarlığı dediği şey batıyı taklit etmek değildir"

Medeniyetlerin alfabeleri arasında benzerlikler olduğunu dile getiren Prof. Namık Kemal Sarıkavak, "Bizim Göktürk alfabesinin temelinin runic yazının oluşturduğu söylenmektedir. Ancak bildiğiniz gibi biz o yazıyı o denemden bu güne kadar taşıyamadık. O yüzden Atatürk'te farklı bir alfabe devrimi yaptı. Benim bunları anlatmaktaki amacım ise batıya öykünmek değil. Atatürk'ün batı uygarlığı dediği şey batıyı taklit etmek değildir, batının idealleştirdiği yüksek değerler seviyesine ulaşmaktır aslında" şeklinde konuştu.

Aralarında Hermann Zapf, Denis Brown, Yukimi Annand, Gemma Black, James Fazz Farrell, Betina Naab, Emin Barın, Etem Çalışkan ve Yılmaz Özbek'in de bulunduğu sergide, yerli ve yabancı 36 sanatçıdan toplam 70 adet eser yer alacak.

Kaynak : İHA

Kaynak: Haber Kaynağı
Diğer Haberler
EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ
Tüm Hakları Saklıdır © 2011 Ulusal Post | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Haber Yazılımı: CM Bilişim