Dünya Devinden bomba Altın kehaneti! 2021'de altın fiyatları ne olacak?

Dünya Devinden bomba Altın kehaneti! 2021'de altın fiyatları ne olacak?

2020 yılının son aylarından bu yana 2021 yılında altın fiyatlarının ne olacağı merak konusu oldu. Koronavirüs sebebiyle piyasalrda ve ekonomideki dalgalanmalar devam ediyor etkilerinin ne olacağı konusunda araştırma yapan Bank of Amerika...

2021 yılında altının seyrini nasıl sürdüreceğini merak eden Bank of Amerika (BoFa) tarafından bir rapor hazırlandı. Hazırlanan raporda altının seyrinin nasıl olacağı sorusunu cevaplayan Bank of Amerika, altının güçlü seyredeceğini belirtiyor. 

Yatırımcıların en güvenilir limanı olan altın son 1 aydır düşüşe geçmiş olsa da yakın gelecekte yatırımcısına kazandırmaya devam edecek. 2021 yılı içerisinde altının ortalama fiyatı 2063 dolar civarında seyredecek. 

Joe Biden'ın vaat ettiği teşvik paketlerinin yanı sıra büyük ve ekonomik açıdan güçlü olan ülkelerde yıl içerisinde faiz artırımı beklenmiyor. Bu durum da altın analistleri açısından destekleyici unsur olarak görülüyor. 

Diğer değerli Metaller de Artışını Sürdürecek!

Altının 1829 dolar üzerinden işlem gördüğü şu günlerde 2021 yılı için 1900 dolar ve üstünde bir değer biçiliyor. Gümüş için ise, 2021 yılında 28,74 dolar üzerinde olması beklenirken 2022 yılı için 31 dolar olması öngörülüyor.

Aynı şekilde platinyum ve palladium gibi diğer değerli metallerin de 2021 yılı içerisinde değerini katlaması bekleniyor.

26-27 Ocak tarihlerinde Amerika Merkez Bankası'nın toplantı yapacak olması elbette altın fiyatlarının seyrini büyük ölçüde etkilemesi bekleniyor ancak tek etmen bu değil. Avrupa Merkez Bankası olan ECB'de 21 Ocak'ta yapacağı toplantı ile altının seyrini etkileyecek.

Hem Avrupa Hem de Avrupa'da bulunan Merkez Bankalarının piyasaya güven vermek için koronavirüs salgınına dair rahatlatıcı söylemler ile güven ortamı yaratılmaya çalışılacağı öngörüler arasında.