Dünya Sağlık Örgütü Direktörü Tedros Adhanom Ghebreyesus Büyük Tepki Gösterdi! Korona virüs sürecini ahlaki bir başarısızlık olarak değerlendirdi!

Dünya Sağlık Örgütü Direktörü Tedros Adhanom Ghebreyesus Büyük Tepki Gösterdi! Korona virüs sürecini ahlaki bir başarısızlık olarak değerlendirdi!

Dünya Sağlık Örgütü Direktörü olan Tedros Adhanom Ghebreyesus, alev püskürdü. Ahlaki başarısızlık dedi, süreçte yapılan tüm ahlaksızlıkları göz önüne serdi. Duyanlar ise şok geçirdi...

Dünya Sağlık Örgütü Direktörü Tedros Adhanom Ghebreyesus, ülkelere ateş püskürdü. Tüm bu aşılama süreçlerinin büyük bir ahlaki başarısızlık olduğunu dile getiren Ghebreyesus, zengin ülkeler ile fakir ülkelerin aşıya olan ulaşımındaki eşitsizliğe dikkat çekti. Açıklamalarındaki ifadeler ise kan dondurdu.

Küresel erişim yalan oldu

Koronavirüs salgını başladığında bile aşı ya da tedaviye olan erişimle ilgili ahlaki kaygılar tartışılıyordu. Aşıya olan erişimin nasıl olacağı merak edilirken, süreçte yaklaşık bir yılın ardından ilaç şirketleri aşıyı bulduklarını belirttiler. Pek çok şirket artık aşıyı üretirken, aşı savaşları da başladı. Eşit dağıtım için Dünya Sağlık Örgütü, 190 ülkenin katılım sağladığı Kovid-19 Aşıları Küresel Erişim Programı'nı (COVAX) oluşturdu.  Ancak Ghebreyesus'un ifadelerine göre bazı ismini vermediği ülkeler şirketlerle ikili anlaşmalar yaparak bu ilkeyi çiğnediler.

Ghebreyesus'un açıklamalarında 2020 senesinde aşı şirketlerinin 44 yüksek gelirli ülke ve 2021 senesinde ise en az 12 yüksek gelirli ülke ile anlaşmaya vardığı öğrenildi.

Düşük gelirli bir ülkeye sadece yirmi beş tane aşı yollandı

Ghebreyesus'un kan donduran ifadelerine göre şuan en az 49 yüksek geliri olan ülkede otuz dokuz milyondan fazla miktarda aşı uygulandı. Ancak geliri düşük olan bir ülkeye ise sadece yirmi beş doz aşı düştü. Bu sayının ne kadar komik olduğuna dikkat çekmek isteyen Direktör, "yirmi beş milyon değil, yirmi beş bin de değil sadece yirmi beş aşı" sözlerini kullandı. Açık konuşacağını dile getiren Direktör, dünyanın bu sebeple çok büyük bir ahlaki başarısızlığın eşiğinde olduğunu açıkladı.