Dünya Sağlık Örgütü Herkesi Şaşırtan Bir Açıklama Yaptı! Son Bir Haftada...

Dünya Sağlık Örgütü Herkesi Şaşırtan Bir Açıklama Yaptı! Son Bir Haftada...

Dünya Sağlık Örgütü koronavirüs ile alakalı araştırmalarını sürdürüyor. Dünyayı etkisi altına alan ve herkesin elini kolunu bağlayan virüs nedeniyle hayat felç olmuşken DSÖ'den gelen bir açıklama herkesi şaşırttı!

Dünya Sağlık Örgütü koronavirüs verilerini paylaşırken ilk kez iyi bir haberi duyurdu. DSÖ'nün verilerine bakıldığında koronavirüsün son bir hafta içerisinde yüzde on yedi oranında daha az bulaşmış olduğunu açıkladı!

Dünya Sağlık Örgütü'nün çalışmaları kapsamında edinilen bilgilere göre dünya üzerinde şu anda vaka sayısı 109 milyon insanı aşmış durumda iken, ölümler ise toplamda 2 milyon 400 bini geçti. Ancak tüm bu sayıların ardında sevinilecek bir haber daha var. Önceki haftaya oranla dünya genelinde koronavirüs vakaları yüzde on yedi oranında azalma yaşadı!

Giderek azalıyor

Hatta bakıldığı zaman DSÖ'nün paylaştığı tablolarda son dört haftadır vaka grafiğinde bir düşüş gözlemleniyor. Son hafta içerisinde belirlenen yeni vakaların toplam sayısı 3,15 milyon olarak görüldü. Bakıldığında ise önceki haftaya oranla bu sayı yüzde 17 daha az.

TRT Haber'in yayınladığı haberi içeriğine göre son bir hafta içerisinde yeni vakalardaki düşüş, salgının büyük vurduğu İngiltere için yüzde yirmi beş, ABD için yüzde yirmi ve Brezilya'da da yüzde on olarak seyretti.

Artık biliyoruz...

Konuyla alakalı açıklama yapan Epidemiyolojist Jean-Marie Milleliri'in belirttiğine göre, 2020 senesinin sonlarında dünyadaki tüm ülkelerde alınan sıkı baskın tedbirler sayesinde şu anda etkiler görülmeye başlandı. Milleliri'in açıklamalarına göre, vakaların düşüşü artık virüsün nasıl kontrol altına alınabileceği bilgisini edindiğimizi gösteriyor.

Kötü değil ama ne kadar iyi?

Diğer yandan Francis Crick Enstitüsü'nden Jonathan Stoye de konu ile alakalı bazı açıklamalarda bulundu. Stoye, Dünya SağlıkÖrgütü'nün ortaya koyduğu veriler hakkında kötü bir haber kesinlikle olmadığını duyurdu ancak fazla iyimser de konuşamadı. Stoye'nin dile getirdiğine göre bu verilerin hala ne kadar iyi olduklarını bilmiyoruz.

Virüsün giderek güçlendiği gerçeği...

Ortak paydada ise virüsün varyantları hakkında büyük endişe var. Türkiye'ye özgü farklı varyantlara da rastlanan virüs üzerinde bulunan aşının etki etmemesi en büyük korkulardan biri.