Afganistan'ın Yeni Cumhurbaşkanı Belli Oldu! Kendisini Resmen İlan etti

Ülkenin kontrolünün Taliban'a geçmesinin ardından Afganistan'ı terk eden Cumhurbaşkanı Eşref Gani'nin yardımcısı Amrullah Saleh, Afganistan anayasasına göre kendisinin geçici cumhurbaşkanı olduğunu ilan etti.

Afganistan'ın Yeni Cumhurbaşkanı Belli Oldu! Kendisini Resmen İlan etti
Yayınlanma Tarihi : 17 Ağustos 2021 22:05

Eşref Gani Taliban güçlerinin Afganistan'da kontrolü ele almasının ardından ülkeyi terk etmişti. Eşref Gani'den boşalan koltuğa kimin oturacağı merak konusu olurken Afganistan Cumhurbaşkanı yardımcı Amrullah Saleh kendisini Cumhurbaşkanı ilan etti.. 

Konuyla ilgili olarak ülkeyi terk eden Afganistan Cumhurbaşkanı Eşref Gani'nin yardımcısı Amrullah Saleh sosyal medya hesabı üzerinden yaptığı açıklamada, Afganistan anayasasına göre, cumhurbaşkanının yokluğunda, kaçışında, istifasında veya ölümünde cumhurbaşkanı birinci yardımcısının geçici cumhurbaşkanı olduğunu ifade ederek, "Şu anda ülkemdeyim ve meşru geçici cumhurbaşkanı benim. Desteklerini ve fikir birliğini sağlamak için tüm liderlere ulaşıyorum" açıklamasında bulundu.

Ancak Taliban yönetimi bu açıklamayı muhtemelen tanımayacak. Mevcut Anayasa çöpe atılacak ve ülkede Emirlik ilan edilecek. Yeniden diktatörlüğün hüküm süreceği ülkede söz konusu devletin başına ise bir Cumhurbaşkanı değil Emir geçecek.

Ülkenin adı ise Afganistan İslam Emirliği olarak değişecek.. 

Kaynak: İhlas Haber Ajansı

Kaynak:Haber Kaynağı

DÜNYA