BAE'nin Yeni Devlet Başkanı Şeyh Muhammed Bin Zayid Al Nahyan Oldu

Birleşik Arap Emirlikleri'nin (BAE) yeni Devlet Başkanı Muhammed bin Zayid Al Nahyan, dün 74 yaşında hayatını kaybeden abisi Şeyh Halife bin Zayid Al Nahyan'nın koltuğuna bugün oturdıu.

BAE'nin Yeni Devlet Başkanı Şeyh Muhammed Bin Zayid Al Nahyan Oldu
Yayınlanma Tarihi : 14 Mayıs 2022 18:52

İhlas Haber Ajansı'nın haberine göre; Muhammed bin Zayid, 7 emirlikten oluşan BAE'nin kurucusu ve ilk devlet başkanı Şeyh Zayid Bin Sultan Al Nahyan'ın oğullarından biri.

Abu Dabi'ye bağlı El-Ayn kentinde 11 Mart 1961'de doğan yeni Devlet Başkanı Al Nahyan, ilk, orta ve lise eğitimini El-Ayn ile Abu Dabi şehirlerinde tamamladı.

Bin Zayid, BAE'nin resmi kaynaklarına göre 1979'da İngiliz Kraliyet Askeri Akademisi Sandhurst'tan mezun oldu. Orada özellikle zırhlı silahlar, helikopterler, taktiksel uçuş ve paraşütçülük konularında eğitim aldı.

Bin Zayid'in Kariyeri ve Özel Hayatı

Dün 74 yaşından vefat eden abisi Şeyh Halife bin Zayid Al Nahyan'ın yerine geçen Muhammed bin Zayid bin Sultan en-Neyhan, 11 Mart 1961 tarihinde Abu Dabi, Birleşik Arap Emirlikleri'nde dünyaya geldi. 

Kasım 2004'te Abu Dabi prensi ve emirlik velihatı olarak atanan Muhammed bin Zayid Al Nehyan, Ocak 2005'ten bu yana BAE Silahlı Kuvvetler'in başkomutanı yardımcısı görevini üstelenmekteydi. Aynı zamanda Abu Dabi'nin gelişmesi ve planlanmasından da sorumlu olarak Abu Dabi İdari Konseyi'ninde başıdır.

Bugün devletin 7 emirliğinden oluştan BAE Yüksek Konseyi tarafından yeni Devlet Başkanı olarak belirlenen Bin Zayid'in 4'ü erkek 5'i kız toplam 9 çocuğu var

Kaynak:Haber Kaynağı