BM, Ukrayna'daki Acı Bilançoyu açıkladı. Kaç bin kişi evsiz kaldı? Kaç Sivil Hayatını Kaybetti?

BM, Rusya'nın saldırı başlattığı Ukrayna'da 102 sivilin hayatını kaybettiğini, 304 sivilin yaralandığını, saldırıların ardından 422 bin mültecinin de komşu ülkelere geçtiğini bildirdi

BM, Ukrayna'daki Acı Bilançoyu açıkladı. Kaç bin kişi evsiz kaldı? Kaç Sivil Hayatını Kaybetti?
Yayınlanma Tarihi : 28 Şubat 2022 15:50

Rusya'nın Ukrayna'ya yönelik haksız saldırıları devam ederken Rusya binlerce Ukraynalı sivile zarar verdi... 

Yüzbinlerce Ukraynalı evinden ve işinden oldu. Yarım milyona yakın kişi Ukrayna'dan kaçmak zorunda kaldı.

Ukrayna'da okumakta olan Türk öğrenciler ve iş amaçlı bulunan Türk vatandaşları da Rusya'nın haksız saldırısının mağdurlarından oldular. Savaşın başlangıcından bu yana Ukrayna'da kaç sivilin öldüğü ve kaç kişinin de Ukrayna'yı terk etmek zorunda kaldığı ortaya çıktı.

- Birleşmiş Milletler (BM) İnsan Hakları Konseyinin 49'uncu oturumu İsviçre'deki BM Cenevre Ofisi'nde başladı.

Konseyin açılışında konuşan BM İnsan Hakları Yüksek Komiseri Michelle Bachelet, Ukrayna'ya yönelik askeri saldırının sayısız hayatı riske attığını dile getirerek, şunları kaydetti:

"Perşembe sabahı ile dün gece arasında ofisimiz tarafından 7'si çocuk olmak üzere 102 ölü ve 304 yaralı olmak üzere 406 sivil zayiat kaydedilmiştir. Bu sivillerin çoğu, ağır topçu ve çok namlulu roket sistemleri ve hava saldırıları dahil olmak üzere geniş bir etki alanına sahip patlayıcı silahlarla öldürüldü. Korkarım ki gerçek rakamlar çok daha yüksek."

Bachelet, savunmasız ve yaşlı insanlar da dahil olmak üzere milyonlarca sivilin saldırılardan korunmak için metro ve sığınıklarda toplanmaya zorlandığını vurguladı.

BM Mülteciler Yüksek Komiserliğinin, 422 bin sivilin ülkeden kaçarak komşu ülkelere sığındığını ve çok daha fazlasının ülke içinde yerinden edildiğini bildirdiğini aktaran Bachelet, dünyanın her yerinden barış ve insan hakları çağrıları yapıldığına dikkati çekti.

Bachelet, "Burada kazanan ve kaybeden yok. Çatışma yüzünden hepimiz zayıfladık." ifadesini kullandı.

BM İnsan Hakları Konseyinin 49'uncu oturumu, 1 Nisan'da sona erecek.

Kaynak:Haber Kaynağı