Çin, Ukrayna-Rusya Savaşının Nedeni Olarak 'NATO'nun Genişleme Planı'nı İşaret Etti

Çin’in Paris Büyükelçisi Lu Shaye, konuk olduğu Europe 1 radyunda, NATO'nun genişleme planının, Ukrayna-Rusya savaşının başlangıcına neden olduğunu savunurken, Uygur Türklerine yapılan baskıları da yalanladı.

Çin, Ukrayna-Rusya Savaşının Nedeni Olarak 'NATO'nun Genişleme Planı'nı İşaret Etti
Yayınlanma Tarihi : 28 Mayıs 2022 00:38

Anadolu Ajansı'ndan Esra Taşkın'ın haberine göre; Europe 1 radyosunun konuğu olan Lu, Ukrayna-Rusya savaşına ilişkin konuştu.

Lu, Çin'in tüm devletlerin egemenliğine ve toprak bütünlüğüne saygı duyduğunu belirterek, "Çinlilere göre, (Ukrayna-Rusya) krizinin altında yatan derin sebep, NATO'nun doğuya genişlediği 5 dönem. Bu sadece Çin'in değil birçok Batılının da görüşü." dedi.

Bu genişlemenin, Ruslar için askeri ve güvenlik tehdidi oluşturduğunu düşündüğünü dile getiren Lu, "Başkalarını misilleme yapmak veya kendisini savunmaktan men ederek, güvenliğini baskı altına alamazsınız." diye konuştu.

Lu, NATO'ya üye olmak için başvuran Finlandiya ve İsveç'e ilişkin de, objektif bir gözle bakıldığında tarafsızlık statülerinin, bu iki ülkeyi daha iyi koruyabileceğini kaydetti.

Çin ve Rusya Arasında "Stratejik Ortaklık" Var

Çin ve Rusya arasında bir ittifakın olmadığına, "stratejik ortaklık" olduğuna işaret eden Lu, ABD ve Batılı müttefiklerini, Rusya ve Çin'e karşı "çevreleme stratejisi" uygulamakla itham etti ve "Amerikalılar birinci plandaki stratejik hedeflerinin, Çin olduğunu açıkça beyan ettiler." dedi.

Uygur Türklerine Baskı Yapılmıyor

Çin'in Sincan Uygur Özerk Bölgesi konusunda ortaya çıkan binlerce belge ve fotoğraflarla ilgili Lu, "belgelerin gerçekliğini" sorgulayarak Uygur Türklerine baskı yapıldığını yalanladı.

Kaynak:Haber Kaynağı