Çin'den Ağır Kovid-19 Önlemi! Aynı Apartmanda Yaşayan 1800 Kişiyi Karantina İçin Başka Şehre Gönderdi

Çin'in başkenti Pekin'de, aynı apartman kompleksinde yaşayan yaklaşık 1800 kişilik bir topluluğu, aralarında Kovid-19 vakası görüldüğü gerekçesiyle yaklaşık 190 km uzaklıktaki başka şehre gönderdi.

Çin'den Ağır Kovid-19 Önlemi! Aynı Apartmanda Yaşayan 1800 Kişiyi Karantina İçin Başka Şehre Gönderdi
Yayınlanma Tarihi : 24 Mayıs 2022 20:37

Anadolu Ajansı'ndan Emre Aytekin'in haberine göre; Yerel basındaki haberlere göre, karantinaya alınanlardan bazıları Kış Olimpiyatları için kullanılan konaklama tesislerine yerleştirildi.

Aynı apartman kompleksinde yaşayan vatandaşların testlerinde çok sayıda pozitif vakaya rastlanmasının ardından, toplu olarak şehir dışında karantinaya alınmasına karar verildi. Yaklaşık 1800 vatandaş, 100 araçlık konvoyla Pekin'in yaklaşık 190 kilometre kuzeybatısındaki Cangciakou'ya taşındı. Vatandaşların burada 7 gün merkezi karantinada kalacağı, ardından evlerine dönüp 7 gün daha karantinada tutulacağı kaydedildi.

Öte yandan yaşlılar, kronik hastalığı bulunanlar, üniversite sınavına çalışan lise öğrencileri ve evcil hayvan sahibi kişilerin, yapılan kontrollerin ardından evlerinde kalmasına izin verildi.

Başkent Pekin'de de ilk kez 22 Nisan'da görülen Omicron varyantını taşıyan yerel kaynaklı vakaların yol açtığı Kovid-19 salgını nedeniyle tüm kentte salgın koruma tedbirleri uygulanıyor.

Kentte pazar günü 99, dün ise 48 vaka tespit edildi. Toplu nakil kararının, pazar günü Haydien ilçesinde kaydedilen ilave vakalar nedeniyle alındığı tahmin ediliyor.

Geçen hafta Çaoyang ilçesinde vakaların görüldüğü bir bölgedeki yaklaşık 1500 kişi karantina otellerine sevk edilmişti.

İnsanların toplu halde karantinaya sevk edilmesi sosyal medyada vatandaşların tepkisine sebep olurken bazıları bu tarz uygulamaların enfeksiyon riskini daha fazla arttıracağı görüşünü dile getirdi. Bazı kişiler ise insanları şehir dışına göndermenin Pekin'deki enfeksiyon sayılarını düşük göstermek için yapıldığını ileri sürerek şehir yönetimini eleştirdi.

Vakaların görüldüğü Çaoyang, Şunyi, Fıngtay, Fangşan ve Haydien ilçelerindeki bazı bölgelerde toplu taşıma ve taksi hizmetleri durdurulurken vatandaşlara bölgelerini terk etmemeleri tavsiye ediliyor.

Kaynak:Haber Kaynağı