Eski Pakistan Başbakanı Khan, Şiddeti Önlemek İçin Yürüyüş ve Mitingini İptal Etti

Eski Pakistan Başbakanı Imran Khan (İmran Han), başkent İslamabad'a doğru yaptığı yürüyüşü ve planladığı mitingi daha fazla polis ve tarafları arasındaki şiddet olaylarına neden olmamak için iptal ettiğini açıkladı.

Eski Pakistan Başbakanı Khan, Şiddeti Önlemek İçin Yürüyüş ve Mitingini İptal Etti
Yayınlanma Tarihi : 28 Mayıs 2022 00:34

Anadolu Ajansı'ndan Nuri Aydın'ın haberine göre; Peşaver'de basın mensuplarına konuşan eski Pakistan Başbakanı Imran Khan, İslamabad'daki yürüyüş ve mitingin iptaline dair değerlendirmelerde bulundu.

Khan, polisin göstericilere müdahalesinde büyük çaplı şiddet olaylarının patlak verebileceğini gördüğünü vurgulayarak, şiddet eylemlerinin önüne geçmek için yürüyüşü iptal ettiğini kaydetti.

Polisin partililere göz yaşartıcı gaz sıkıp copladığını dile getiren Khan, "Bu beni ülkenin iyiliği için yürüyüşü iptal etmeye sevk etti." dedi.

Khan, Başbakan Şahbaz Şerif'in partililere yönelik baskı politikasını eleştirerek seçim kararı alınmaması durumunda daha büyük bir kitleyle yeni bir yürüyüş başlatacağı uyarısında bulundu.

Khan dün, seçim tarihi belirlemesi ve meclisin feshedilmesi için hükümete 6 gün mühlet tanıyarak başkente yürüyüşü iptal etmişti.

Yürüyüşlerde, onlarca Khan destekçisinin yanı sıra en az 100 polis de yaralanırken olaylarda yaklaşık 1700 kişi gözaltına alınmıştı.

Khan, 22 Mayıs'ta Peşaver kentinde yaptığı konuşmada, yeni hükümeti kabul etmeyeceklerini belirterek, destekçilerini erken seçimler için baskı yapmak üzere 25 Mayıs'ta İslamabad'da barışçıl şekilde yürümeye çağırmıştı.

İslamabad yönetimi ise Khan'ın yapmayı planladığı yürüyüşe yasak getirmişti.

Kaynak:Haber Kaynağı