Kazakistan, Rusya Ve Ukrayna için Ara Bulucu Olabileceğini Duyurdu

Kazakistan Cumhurbaşkanı Kasım Cömert Tokayev, Rusya-Ukrayna savaşı nedeniyle bölgede jeopolitik durumun eşi görülmemiş bir şekilde kötüleştiğini belirterek, Rusya ve Ukrayna'ya "müzakere masasında ortak dil bulma" çağrısı yaptı

Kazakistan, Rusya Ve Ukrayna için Ara Bulucu Olabileceğini Duyurdu
Yayınlanma Tarihi : 01 Mart 2022 16:02

Rusya ve Ukrayna arasındaki savaş devam ederken  bazı ülkeler ise arabulucu olmak istediklerini belirtiyorlar. O ülkeler arasında Türkiye'de bulunuyor.

Şimdi de Kazakistan arabulucu olmak istediğini duyurdu. Rusya ve Ukrayna arasındaki anlaşmazlık devam ederken Ukrayna halkı ise işgalci Rus askerine direnmeye devam ediyor.

Rusya ise hem cephede hem de ekonomide savaş veriyor. Rus ekonomisin dünyanın dört bir yanından darbe indirildi. Rus parası pula dönerken Rusya ise peş peşe kısıtlamalar getirmeye başladı. Bunlardan en ilginci dolarla ticaretin yasaklanması olmuştu.

 - Tokayev, iktidar partisi Amanat’ın (Nur Otan) başkent Nur Sultan'da düzenlenen 22. Olağanüstü Genel Kurulu Toplantısında, Rusya ile Ukrayna arasındaki savaşa değindi.

Savaş nedeniyle bölgedeki jeopolitik durumun eşi görülmemiş bir şekilde kötüleştiğini vurgulayan Tokayev, bu sorunu çözmek için konuşma zamanı olduğunu belirtti.

Tokayev, "İki devleti de müzakere masasında ortak dil bulmaya çağırıyoruz. Gerekirse ara buluculuk görevini üstlenmeye hazırız." dedi.

Rusya ve Ukrayna arasındaki duruma ilişkin Kazakistan’ın tutumuna da değinen Tokayev, ülkesinin "toprak bütünlüğü ve egemenlikten" yana olduğunu ifade etti.

Tokayev, "Avrasya güvenliğinin bölünmezliği ilkesinde ısrar ediyoruz. Bunu, 10 Şubat’ta Moskova’ya yaptığım ziyaret esnasında da dile getirmiştim." diye konuştu.

Kaynak:Haber Kaynağı