Kremlin Sözcüsü Peskov'dan Nükleer tehdidi

Kremlin Sözcüsü Dmitriy Peskov, Rusya'nın nükleer silah kullanıp kullanmayacağı ile ilgili soruya tartışma yaratacak bir cevap verdi.

Kremlin Sözcüsü Peskov'dan Nükleer tehdidi
Yayınlanma Tarihi : 23 Mart 2022 01:15

Yaklaşık 1 aydır kirli savaşı başlatan Rusya dünya genelinde tepki çekmeye devam ediyor. Bu kez Rusya tarafından yapılan açıklama sınırları zorlayan türden oldu.

AÇIKLA CANLI YAYINDA TEHDİT ETTİ

Kremlin Sözcüsü Dmitriy Peskov, Rusya'nın nükleer silah kullanıp kullanmayacağı ile ilgili soruya Rusya'nın varlığına bir tehdit oluşması durumunda başvurabileceklerini söyledi.

ABD TELEVİZYONUNDAN DÜNYAYA DUYURDU

Kremlin Sözcüsü Dmitriy Peskov, ABD merkezli CNN televizyonunda Christiane Amanpour'a Ukrayna'daki Rus operasyonları ve gündeme ilişkin röportaj verdi. Röportajın en önemli sorusu Amanpour tarafından, Rusya'nın nükleer silah kullanıp kullanmayacağı yönünde oldu. Kendilerine yönelik hiçbir tehdidi göz ardı etmeyeceklerini ima eden Peskov, "Ülke varlığına tehdit olursa nükleere başvurulabilir" dedi.

YİNE SAVAŞA ASKERİ OPERASYON DEDİ

Rusya'nın Ukrayna'daki askeri operasyonlarının gerekçelerini sıralayan Peskov, "Operasyonun ana hedefi, Ukrayna'nın silahsızlandırılması, Ukrayna'nın tarafsız bir ülke olması, milliyetçi gruplardan arınması, 2014 yılında Rusya'ya katılan Kırım'ın, Rusya'nın bir parçası olduğunun kabullenilmesi, Luhansk ve Donetsk Halk Cumhuriyetleri'nin bağımsız ülke olarak tanınması" ifadelerini kullandı.

SAVAŞIN NE KADAR SÜRECEĞİNİ AÇIKLADI

"Kimse Ukrayna'daki operasyonların birkaç gün süreceğini planlamadı"

Operasyonların baştan hedeflendiği doğrultuda mı yürüdüğü sorusunu yanıtlayan Peskov, "Özel harekat kesinlikle önceden belirlenen planlara ve görevlere uygun olarak ilerliyor. En başından beri kimse Ukrayna'daki operasyonların birkaç gün süreceğini planlamadı. Bu ciddi hedefleri olan ciddi bir operasyon" ifadelerini kullandı.

Operasyonların amacına ulaşıp ulaşmadığıyla ilgili tekrarlanan soruya cevap veren Peskov, "Henüz değil. Hala süren özel bir askeri operasyondan bahsediyoruz" dedi.

 CANLI KALKAN İDDİASINI SÜRDÜRDÜ

Rusya'nın sivillere yönelik bir saldırısının bulunmadığını fakat Ukraynalı milliyetçi grupların sivilleri canlı kalkan olarak kullandığını savunan Peskov, "Stratejik hedef, Mariupol'de konuşlanmış milliyetçi birimlerden temizlemek. Milliyetçi gruplar sivil nüfusu canlı kalkan olarak kullanıyor. Ordumuza ateş etmezseniz, onları öldürmeye çalışmazsanız size kimse dokunamaz. Ordumuzla işbirliği yapan Ukraynalılar var. Can kaybından kaçınmak isteyen ve ordumuzla temas halinde olan Ukraynalılar var" dedi.

SÖZDE SALDIRI İDDİASINI TEKRARLADI

Ukrayna'ya askeri operasyonlarına başlamadan önce Rus askeri istihbarat bilgilerine göre Ukrayna birliklerinin Donbass'a saldırmak için hazırlık yaptığını ve bu doğrultuda operasyon kararı aldıklarından bahseden Peskov, "Ukrayna'nın Donbass'a karşı bir saldırıya asla hazırlanmayacağını umuyorduk ayrıca Normandiya Formatında ilerleme olacağını düşünüyorduk. Birkaç gün içinde, askeri uzmanlarımızın raporlarına göre Ukrayna'nın Donbass'a karşı bir saldırı başlatma niyetinde olduğunu kesin olarak tespit ettik. Bir saldırının hazırlandığına yönünde kesin işaretler vardı" ifadelerini kullandı.

SAVAŞ ÖNCESİ DİYALOG KURMAK İSTEDİKLERİNİ DE ÖNE SÜRDÜ

Ukrayna'ya operasyon kararı vermeden önce batılı ülkelerle diyalog kurmak istediklerini fakat Batılılar tarafından karşılık bulamadıklarını söyleyen Peskov, "Başkan Putin'in niyeti, dünyanın endişelerimizi dinlemesini ve anlamasını sağlamaktı. On yıllardır endişelerimizi dünyaya, Avrupa'ya ve ABD'ye iletmeye çalıştık ama kimse dinlemedi" dedi.

Kaynak:Haber Kaynağı