Orta Doğu'nun Tatil Cenneti BAE'de İlk Maymun Çiçeği Vakası Tespit Edildi

İngiltere başta olmak üzere birçok Avrupa ülkesinde ve ABD'de tespit edilen maymun çiçeği virüsüne Orta Doğu'nun tatil cenneti şehirlerine ev sahipliği yapan Birleşik Arap Emirlikleri'nde de rastlandı.

Orta Doğu'nun Tatil Cenneti BAE'de İlk Maymun Çiçeği Vakası Tespit Edildi
Yayınlanma Tarihi : 25 Mayıs 2022 01:28

İhlas Haber Ajansı'nın haberine göre; Birleşik Arap Emirlikleri'nde (BAE) ilk maymun çiçeği vakası tespit edildi.

Birleşik Arap Emirlikleri'nde (BAE) Batı Afrika'dan gelen 29 yaşındaki bir kadına maymun çiçeği virüsü tespit edildi. BAE'de tespit edilen ilk vaka olan kadına, gerekli tıbbi yardımının sağlandığı kaydedildi. Halen araştırılmakta olan birkaç düzine şüpheli vakaya ek olarak, dünya çapında yaklaşık 100 onaylanmış maymun çiçeği vakası kayıtlara geçerken, bugüne kadar herhangi bir can kaybı ise bildirilmedi.

Avrupa ve İngiltere, Hastalığa Yakalananlara Aşı Ve Karantina Öneriyor

Avrupa Hastalık Önleme ve Kontrol Merkezi, tüm şüpheli vakaların izole edilmesini ve yüksek riskli temaslılara çiçek hastalığı aşısı yapılmasını tavsiye ederken, İngiltere ise, yüksek riskli temaslılara çiçek hastalığı aşısı sunarken, enfekte olabilecek herkesin iyileşene kadar karantinaya girmesini tavsiye ediyor.

Dünya Sağlı Örgütü (DSÖ) tarafından yapılan açıklamada, "Durum gelişiyor ve DSÖ, endemik olmayan ülkelerde sürveyans genişledikçe daha fazla maymun çiçeği vakası tespit edilmesini bekliyor" ifadeleri kullanıldı.

Kaynak:Haber Kaynağı