Polonya tavrını belli etti. Rus gazından vazgeçmeye hazırlanıyor

Polonya Jagiellonian Enstitüsü Enerji Analisti Wojciech Jakobik, Polonya'nın alternatif enerji kaynaklarına sahip olması nedeniyle Rus doğal gazını tamamen bırakmaya hazır olduğunu bildirdi

Polonya tavrını belli etti. Rus gazından vazgeçmeye hazırlanıyor
Yayınlanma Tarihi : 28 Nisan 2022 18:38

Rusya ve Ukrayna arasındaki savaş devam ederken çok sayıda ülke Rus gazından vazgeçmek için planlar başlattı. Avrupa ülkeleri gaz konusunda Rusya'ya bağımlı durumda.

Anadolu Ajansı muhabirlerinden Murat Temizer yayınladığı bir özel haberde Rusya ve Polonya arasındaki yeni dönemle  ilgili bilgilere yer verdi.

Jakobik, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Rusya'nın Polonya ve Bulgaristan'a gaz arzını 27 Nisan itibarıyla durdurduğunu anımsattı.

Bulgaristan'ın Rus gazını ikame etmek için Avrupa Komisyonu'nun desteğine ihtiyacı olacağının altını çizen Jakobik, "Polonya ihtiyacının yaklaşık yüzde 50'sini Rusya'dan ithal ediyor. Sıvılaştırılmış doğal gaz (LNG) terminalinden ve komşularından tüm ihtiyaçlarını ithal edebilecek kapasitede. Bu alternatif enerji kaynaklarına sahip Polonya, Rus gazını tamamen bırakmaya hazır." diye konuştu.

Jakobik, Polonya'nın yılda yaklaşık 20 milyar metreküp doğal gaz tükettiğini belirterek, ülkenin Norveç'ten gelecek "Baltık Hattı" ve Litvanya'nın LNG terminali aracılığıyla da daha fazla doğal gaz tedarik edebileceğini kaydetti.

Sonbahar ve kış aylarına ilişkin ise şimdiden tahminde bulunmanın zor olduğunu vurgulayan Jakobik, "AB'nin, Rusya'dan doğal gaz akışının tamamen kesilmiş gibi çalışması gerekiyor." dedi.

Bazı alıcılar Rusya'nın kararnamesine itiraz etmiyor

Oxford Enstitüsü Enerji Çalışmaları Uzmanı Katja Yafimava da Rusya tarafından yayımlanan kararname ile ödemelerin Gazprombank'a yapılmasının istendiğini ancak Polonya ve Bulgaristan'ın bunu reddettiğini söyledi.

Yafimava, yeni prosedüre göre Avrupalı alıcıların avro ile ödeme yapabileceklerini ancak Gazprombank tarafında da ek adımlar atması gerektiğini anımsattı.

Polonya ve Bulgaristan'ın bu prosedürün mevcut tedarik sözleşmelerine aykırı olduğunu belirttiğini kaydeden Yafimava, "Yeni kuralın mevcut sözleşmeler için geçerli olmadığını düşünerek bunu reddettiler. Kararnameye göre, Gazprom'a yeni prosedüre uygun olarak ödeme yapılmadığı durumda şirket gaz arzını durdurma hakkına sahip." değerlendirmesinde bulundu.

Yafimava, uluslararası medyada çıkan haberlere göre, 4 Avrupalı alıcının ruble ile ödeme yapmaya hazır olduğunun altını çizerek, "On alıcının da Gazprombank'ta ruble hesabı açtığı söyleniyor. Bu da gösteriyor ki bu alıcılar söz konusu adımları atarak Rusya'nın kararnamesinin sözleşmelerine aykırı olmadığını düşünüyor." ifadelerini kullandı.

Rus enerji şirketi Gazprom, dün yaptığı açıklamada, rubleyle ödeme sistemine uymadıkları için Bulgaristan ve Polonya'ya doğal gaz sevkiyatını tümüyle durdurduğunu bildirdi.

Gazprom, Polonya ve Bulgaristan'a doğal gaz akışının ödemeyi ruble ile yapana kadar kapalı olacağını duyurdu.

Kaynak:Haber Kaynağı